- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Podsumowanie roku w sporcie i kulturze (Zdjęcia)

- Reklama -

18 lutego w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie 2016 roku w sporcie i kulturze. Władze miasta wyróżniły sportowców, trenerów, działaczy sportowych oraz artystów i działaczy kultury.

Zgromadzonych podczas sobotniej uroczystości witał burmistrz Janusz Rosłan oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosław Bondyra. Janusz Rosłan wspomniał osoby, które odeszły w tym roku: Alicję Kubacką-Bazan oraz Jerzego Waszkiewicza. Uczczono ich pamięć minutą ciszy. – Alicjo, Jurku, brakuje nam was – mówił.

Mulawa wybory do 05.04.2024

– Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny dziękować sportowcom i działaczom kultury. Jako samorządowiec jestem dumny, gdy spotykam się z innymi, bo nasze miasto jest szczególne. Inni szczerze nam tego zazdroszczą. Kiedyś mogliśmy podziwiać tylko sportowców, swoją uwagę kierować wyłącznie na sportowców, bo gdy popatrzyło się na obiekty, w których ci sportowcy muszą ćwiczyć, to powodu do dumy nie było. Przez wiele lat próbowaliśmy, aby ze środków unijnych poprawić bazę, aby działacze sportowi mieli znacznie lepsze warunki. Dziś mogę powiedzieć z dumą, że nie muszę odwracać wzroku od obiektów sportowych, nie przeszkadzają one wspaniałym sportowcom, lecz pomagają – zauważył burmistrz Janusz Rosłan. Mówił, że jeśli chodzi o kulturę, jesteśmy ewenementem w skali kraju. Nie ma drugiego takiego miasta, w którym byłyby tak wspaniałe zespoły i tyle młodych zdolnych ludzi. Jest to powodem do dumy. Zaznaczył, że cieszy się, iż coraz aktywniejsi są również seniorzy.

Słowa uznania skierował również marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. – Są państwo dowodem, że Biłgoraj to miejsce o wyjątkowej energii, miejsce ludzi pełnych pasji realizujących śmiałe artystyczne wizje oraz osiągających sukcesy w sporcie – napisał w liście.

Jarosław Bondyra mówił, że sport i kultura w Biłgoraju obejmują całe spektrum społeczeństwa, od dzieci po dorosłych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła poseł na Sejm Agata Borowiec. Dla każdego wyróżnionego przygotowała upominek. – Cieszę się, że Biłgoraj ma się czym pochwalić. Spotykamy się, aby uhonorować osoby, które propagują kulturę fizyczną, ale także osoby, które przyczyniają się do rozwoju kultury w naszym mieście. Zawsze z podziwem i szacunkiem podchodzę do osób, które pokonują swoje słabości i pracują po to, aby stawać się coraz lepszymi, nie boją się rywalizacji – dodała. Podkreśliła, że poprzez wkładanie wielkiego wysiłku osoby zajmujące się działalnością sportową i kulturalną promują nie tylko siebie, ale naszą Małą Ojczyznę.

Na posiedzeniu 23 stycznia 2017 roku Komisja Sportu Rady Miasta Biłgoraj i Rada Sportu przeanalizowała wnioski, które wpłynęły do Urzędu Miasta o przyznanie nagród i wyróżnień dla sportowców, trenerów i działaczy sportowych za 2016r.
Komisja Sportu i Rada Sportu przy ocenie wniosków uwzględniała osiągnięcia sportowe w 2016 roku i przedłożyła protokół do Burmistrza Miasta. Burmistrz po zapoznaniu się z opinią przydzielił nagrody finansowe dla 9 najlepszych sportowców miasta Biłgoraj oraz nagrody finansowe dla 5 juniorów oraz równorzędne wyróżnienia dla trenerów i działaczy sportowych.

Wyróżnieni sportowcy – seniorzy
(od miejsca 9 do miejsca 1)
9. Bartłomiej Gontarz Łada 1945 – 1 100 zł
Wyróżniający się zawodnik zespołu juniorów starszych, z dużymi umiejętnościami, wywalczył sobie miejsce w I drużynie seniorów.
8. Łukasz Szawara (Łada 1945) – 1 100 zł
Jeden z podstawowych zawodników IV ligowej drużyny seniorów, bramkarz zespołu, miał znaczący wpływ na awans drużyny.
7. Magdalena Małek (KS Street Workout) – 1 100 zł
Bardzo dobre wyniki w różnych konkurencjach street workout w tym: 2 m. w Międzynarodowych zawodach w konk. łączonej kobiet, 1 m. w podciąganiu na drążku w Mistrzostwach Street Workaut.
6. Adrian Misiarz (RWKS „Sparta”) – 1 200 zł
Zajął 14 m. w Zimowych i 14m. w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów na 200m – styl klasyczny,
5. Michał Swacha (KS Slam Drinkers) – 1 500 zł
Czołowy zawodnik, kapitan zespołu koszykówki ulicznej, wraz z drużyną wywalczył wiele zwycięstw w turniejach w Polsce.
4. Wojciech Kukiełka (BKK) – 2 000 zł
Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia sportowe, brąz w Mistrzostwach Europy w kumite drużynowym, w Mistrzostwach Polski zajął 3 m. w fuku-go i 1 m. w kumite drużynowym oraz 1 m w kumite drużynowym w Pucharze Polski.
3. Patrycja Kościk (RWKS „Sparta”) – 3 000 zł
W poprzednim sezonie zajął 4 miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów na 200m styl grzbietowy oraz 4 m. w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów w stylu grzbietowym.
2. Weronika Pyzik – 3 500 zł
Członek kadry narodowej. Zdobyła brązowy medal na 5000m. w Mistrzostwach Polski i 4 miejsce w biegu na 1500m. w Międzynarodowym konkursie.
LKS „Znicz”-L.A
1. Patryk Jarosz (BKK) – 4 000 zł
Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia sportowe, brąz w Mistrzostwach Świata- kata ind., 3 m. w Mistrzostwach Europy w kumite druż., w Mistrzostwach Polski oraz 1, 2 i 3 m. w różnych kat. oraz w Pucharze Polski 1 m. w kumite drużynowym.

Wyróżnieni sportowcy – juniorzy 5 nagród po 700 zł:
Kamila Skałecka
Junior 16 lat LKS „Znicz” L.A Złoty medal w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w biegach przeł. oraz srebro w biegu na 1000 m.,
Marcel Buczek
Junior 14 lat MKS Główny zawodnik drużyny młodzików grających w lidze wojewódzkiej, najlepszy strzelec.
Marcel Surmacz
Junior 12 lat UKS „Energetyk”
Duże osiągnięcia na skalę Polski i osiągnięcia międzynarodowe, Mistrz Europy Centralno-Wschodniej w kategorii Rotax Mini-Max.
Wiktoria Hałka
Junior 16 lat RWKS „Sparta” Zajęła 2 miejsce w Zimowych Mistrzostwach woj. lubelskiego na 50m styl dowolny i 3 miejsce w |Letnich Mistrzostwach woj. lubelskiego na 50, 100 i 200m.- styl dowolny
Oskar Kłyż
Junior 12 lat RWKS „Sparta”
Zajął 2 m. w Zimowych Mistrzostwach woj. lubelskiego dzieci na 100m –styl klasyczny

Wyróżnieni Trenerzy – nagrody rzeczowe w formie nagród rzeczowych i pamiątkowych statuetek.

Maciej Paluch KS Street Workout
Pierwszy trener klubu, doprowadził zawodników do zajęcia 1,2 i 3 m. w różnych konkurencjach street workout.
Andrzej Surmacz UKS „Energetyk”
Bardzo dobry szkoleniowiec sekcji kartingowej, prowadzone treningi przyczyniły się do uzyskania wysokich lokat zawodników w tym międzynarodowych.
Andrzej Szeliga BKK
Bardzo dobry szkoleniowiec,
przygotował zawodników karate do Mistrzostw Świata i Europy oraz Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw woj. lubelskiego, gdzie zdobywali czołowe lokaty.
Krzysztof Pardo Łada 1945
Trener II klasy piłki nożnej, doświadczony trener Łady 1945 z ogromną wiedzą szkoleniową.
Dorota Bernaś LKS „Znicz”
Od kilku lat szkoleniowiec młodych zawodników LKS „Znicz”. Współorganizatorka i sędzia licznych imprez biegowych i lekkoatletycznych na terenie miasta Biłgoraj.

Wyróżnieni działacze sportowi – nagrody rzeczowe w formie nagród rzeczowych i pamiątkowych statuetek.
Paweł Kukiełka BKK
Czynny działacz społeczny i czynny organizator imprez karate, wspiera realizację zadań statutowych, udziela się na treningach.
Jarosław Majewski Automobilklub
Czynny działacz społeczny, zaangażowany
w organizację szkoleń i turniejów dla motocyklistów, operator strony internetowej klubu.
Dariusz Paleczny Automobilklub
Czynny działacz społeczny, zaangażowany w organizację turniejów samochodowych „Rally Sprint”, „Wrak Race”.
Krzysztof Bury UKS „Energetyk”
Czynny działacz społeczny, zaangażowany
w działalność klubu i organizację zawodów, sędzia sportowy. Popularyzator sportu kartingowego.
Piotr Swacha LKS „Znicz”
Czynny działacz społeczny, angażuje się w organizację licznych imprez biegowych i rowerowych na terenie miasta Biłgoraj
Sławomir Bździuch LKS „Znicz”
Czynny działacz społeczny, angażuje się w organizację licznych imprez biegowych i rowerowych na terenie miasta Biłgoraj
Zenon Łój Automobilklub
Aktywny działacz Polskiego Związku Motorowego. Pomysłodawca i organizator wielu corocznych imprez motorowych, zawodów samochodowych i motocyklowych
Dariusz Bednarz Łada 1945
Współzałożyciel Stowarzyszenia Łada 1945. Człowiek oddany piłce nożnej, znakomity organizator, niezwykle ceniony przez sztab szkoleniowy piłkarzy i działaczy klubu sportowego Łada.

Nagrody Burmistrza Miasta Biłgoraj za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej,
upowszechniania i ochrony kultury.

Na posiedzeniu w dniu 3 lutego powołana przez Burmistrza Miasta Biłgoraj Kapituła przeanalizowała wnioski, które wpłynęły do Urzędu Miasta o przyznanie nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Celem nagród jest uhonorowanie i wyróżnienie artystów, twórców i animatorów kultury za wybitne i oryginalne osiągnięcia w zakresie twórczości kulturalnej w dziedzinie literatury, muzyki, teatru, filmu, sztuk plastycznych i inne osiągnięcia artystyczne, mające istotne znaczenie dla promocji miasta oraz upowszechnianie i wspieranie kultury i sztuki.

Za osiągnięcia w twórczości artystycznej Burmistrz Miasta Biłgoraj przyznał następujące nagrody finansowe:
/indywidualne – juniorzy/
• Karolinie Kaczor i Weronice Kuziak – uzdolnionym plastyczkom Pracowni „Tęczowa Malarnia” Młodzieżowego Domu Kultury. W 2016r. wielokrotnie zostały laureatkami ogólnopolskich konkursów plastycznych. Karolina może poszczycić się również wystawą indywidualną zrealizowaną w ramach cyklu „Mali Artyści – Wielkie Talenty”. (500 zł).
• Katarzynie Rapie – wieloletniej tancerce Studia Tańca „STYL” i Zespołu Tańca Ludowego „Tanew”. Katarzyna jest liderką Zespołu Studio Tańca „Styl”, z którym zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w kraju i za granicą. (500 zł).
• Jakubowi Kaczorowi – wyróżniającemu się gitarzyście najmłodszej generacji. O poziomie i umiejętnościach młodego muzyka świadczą czołowe lokaty na konkursach ogólnopolskich i makroregionalnych. Doceniony za osiągnięcia artystyczne w 2016r. koncertował w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie (700 zł).
• Marii Graszy i Marcinowi Gorczycy – parze tanecznej Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls” MDK.. W 2016 r. para wielokrotnie uzyskiwała czołowe lokaty, miedzy innymi w Warszawie (Grand Prix Polski), w Karpaczu (Polish Open Championships, w Radomiu (Puchar Świata :Freedom Dance Cup), w Manncheim w Niemczech (German Open Campionships), w Paryżu (Mistrzostwa Świata).( po 1 000 zł).
• Kindze Dziduch – młodej wokalistce, która śpiewać zaczęła w wieku 9 lat. Od tego czasu uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach piosenki na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.. Jako jedna z 20 młodych wykonawców, po raz drugi została zaproszona do udziału w nagraniu płyty „Młodzi artyści śpiewają”. Na stałe współpracuje z Grupą Folklorystyczną „Pokolenia”. (1 000 zł).

/indywidualne – dorośli/
• Pani Halinie Wlaź –osobie wielce zaangażowanej w organizację różnych przedsięwzięć kulturalnych, między innymi Europejskiego i Międzynarodowego Dnia Osób Starszych pod hasłem „Kapelusze mają dusze”. Prezes Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przy którym prowadzi dobrze znany biłgorajskiej publiczności Zespół Artystyczny „Retrospekcje” (500zł).
• Pani Elżbiecie Kłosek i Sławomirowi Plucie – wieloletnim aktorom Teatru Poezji i Piosenki Biłgorajskiego Centrum Kultury, którzy stworzyli niezapomniane kreacje w spektaklu „Lekarz mimo woli” Moliera. To również wolontariusze bardzo zaangażowani w upowszechnianie kultury oraz organizację przedsięwzięć kulturalnych (po 500 zł)
• Pani Małgorzacie Salitrze – wieloletniej aktorce Teatru Poezji i Piosenki oraz Sceny Amatora, a także wolontariuszce zaangażowanej w upowszechnianie kultury i organizację przedsięwzięć kulturalnych (500zł)
• Panu Robertowi Bazanowi i Andrzejowi Kobielskiemu – nieocenionym wolontariuszom niezwykle zaangażowanym w upowszechnianie kultury, a przede wszystkim przy organizacji oraz obsłudze przedsięwzięć kulturalnych, Pan Andrzej Kobielski to także aktor Sceny Amatora BCK (po 500zł)
• Panu Janowi Wilkosowi – wolontariuszowi, głównemu jeźdźcowi cyklu widowisk plenerowych “Żałosne – Radosne” oraz wszelkich innych plenerowych przedsięwzięć kulturalnych. (500 zł).
Panu Kazimierzowi Szubiakowi – aktywnemu literatowi i publicyście. Jest autorem ponad 430 artykułów opisujących wydarzenia i ludzi miasta i okolic. Pisze do kwartalnika „Tanew” i rocznika „Aspekty”. Odbywa spotkania autorskie z młodzieżą. (500zł)
Panu Janowi Stelmachowi i Tadeuszowi Kukiełce – wieloletnim muzykom Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Przez okres ponad 40 lat razem z orkiestrą zagrali setki koncertów reprezentując nasze miasto w kraju i za granicą. Muzycy bardzo zaangażowani w próby i koncerty zespołu. Panowie stanowią podstawę sekcji trąbek orkiestry. (700 zł)
Panu Marianowi Osińskiemu – barytonowi Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej „Echo” za całokształt wieloletniej aktywności artystycznej. Pan Marian jest jednym z najdłużej, aktywnie czynnych członków Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej (700 zł).

/zespołom/
• Grupie Teatralnej SPONTAN – grupa działa od 2005 roku. Spektakle grupy spotykają się z uznaniem jurorów i publiczności na konkursach teatralnych, co wyraża się w prestiżowych nagrodach i wyróżnieniach. Do najbardziej docenianych przedstawień grupy należą: Wieża Babel, Takie tam sprawy, Selekcja nienaturalna oraz Poczekalnia. ( 1 000 zł)
• Zespołowi BONUM VOCES – zespół działa od 2012 roku. Jest „perełką” na mapie muzycznej Biłgoraja. Rozsławił nasze miasto biorąc udział w 11 edycji programu „Must be the music” emitowanym na antenie TV Polsat i mający ponad 1600 wyświetleń występu z programu na kanale youtube (1 000 zł).
• Zespołowi Tańca Ludowego „Tanew” – za promocję folkloru oraz kultywowanie polskich tradycji narodowych i regionalnych. Od prawie 35 lat zespół prezentuje swój dorobek w kraju i za granicą. Posiada bogaty repertuar taneczny i wokalny oraz interesujące układy choreograficzne. W 2016 r. zespół reprezentował Polskę i Biłgoraj na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym w Bułgarii.(1 500 zł)
• Zespołowi Shame Yourself – zespół od 10 lat reprezentuje lokalną, niezależną scenę artystyczną w kraju i za granicą. Zagrał ponad 160 koncertów między innymi na Ukrainie, w Niemczech, Holandii i Chorwacji. Wydał płytę o zasięgu europejskim przez ukraińską wytwórnię Metal Scrap Records (1 500 zł)
• Klubowi Tańca Towarzyskiego IMPULS – zespół od 25 lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, reprezentuje Biłgoraj na krajowych i międzynarodowych turniejach tanecznych. W 2016r. zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Złote Talenty w Złotej Pradze”.(1 500 zł)
• Grupie Tańca Towarzyskiego „Miłośnicy Tańca” – grupa działa od 2014 roku i podbiła serca biłgorajskiej publiczności uczestnicząc prawie we wszystkich ważniejszych imprezach miejskich. Pary indywidualne uczestniczą w Turniejach Tańca Towarzyskiego zdobywając czołowe lokaty. (1 500 zł)
• Teatrowi Poezji i Piosenki BCK – teatr działa od 35 lat i uczestniczy prawie we wszystkich ważniejszych imprezach odbywających się w Biłgoraju. Jest filarem takich imprez jak Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską czy Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Isaaca Bashevisa Singera. Członkowie teatru zdobywali i zdobywają wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach recytatorskich i piosenki literackiej. W ostatnim czasie zespół zajmuje się repertuarem dramatycznym i na swoim koncie ma 3 premiery. Ostatnia z ich to „Lekarz mimo woli” Moliera. (2 000 zł)

• Grupie Folklorystycznej „Pokolenia” BCK – grupa działa od 2012r i podbiła serca publiczności nie tylko biłgorajskiej. Koncertowała w kraju i za granicą, na Węgrzech, Litwie, Białorusi, w Szwecji, w Szwajcarii, Niemczech, a ostatnio na Ukrainie Realizuje wiele ogólnopolskich i międzynarodowych projektów. Od 3 lat wspólnie z teatrem Poezji i Piosenki tworzy podstawę , na której oparta jest organizacja Festiwalu Kultur, będącego zarazem inauguracją warszawskiego Festiwalu Singerowskiego. (2 000 zł)

Ponadto za całokształt działalności na rzecz rozwoju biłgorajskiej kultury Burmistrz Miasta Biłgoraj przyznał Panu Janowi Kowalowi tytuł „Mecenas Kultury Biłgoraja”. Pan Jan Kowal aktywnie działa w Biłgorajskim Towarzystwie Literackim, Biłgorajskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, radzie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Pod pseudonimem „Biłgorajczyk”, jako wolontariusz, pisze ciekawe felietony na aktualne tematy miasta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.