- Reklama -

Podsumowanie projektu MOST POKOLEŃ

9 listopada, podczas patriotycznej wieczornicy w Majdanie Starym, podsumowany został projekt "MOST POKOLEŃ", który realizowała Grupa Nieformalna działająca przy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej.

Głównym celem projektu było wzmocnienie więzi rodzinnych i wielopokoleniowych oraz kształtowanie relacji dziadkowie – rodzice – dzieci opartych na wzajemnym szacunku. Celem projektu było także zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie społeczne i obywatelskie.

– W ramach projektu wykonaliśmy zdjęcia i wydaliśmy kalendarz, na którym są uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Majdanu i okolicznych miejscowości. Zdjęcia przedstawiają piękno naszej Małej Ojczyzny, a swoją tematyką nawiązują do historii i teraźniejszości naszego regionu – mówią rodzice i uczestnicy projektu.

W styczniu widzimy rodzinę na spacerze w lesie. W rolę modeli wcielili się Mikołaj, Bartek i Agnieszka Blicharz. – Trudność wykonania tego zdjęcia polegała na tym, że chcieliśmy pokazać zimę w październiku, kiedy było blisko 20 stopni ciepła i panowała polska złota jesień – mówią autorzy zdjęcia. W lutym widzimy Miłosza i Edytę Sarzyńskich na rockowym koncercie, a marzec nawiązuje do Dnia Kobiet i przedstawia piękną, kochającą się rodzinę Agaty, Zuzi i Frania Skwarków.

Bohaterkami kwietnia są harcerki z zastępów działających w Majdanie Starym. Harcerstwo działało przy szkole przed laty. Trzy lata temu, dzięki inicjatywie rodziców z Rady, udało się odbudować tę piękną tradycję. Obecnie do kilku zastępów, należących do 5. Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek Agape, należy już ponad 30 osób i ciągle dołączają nowe. Na zdjęciu zaprezentowały się: Aleksandra Nieściur, Magdalena Blicharz, Natalia Rybak, Urszula Kita, Patrycja Koperwas, Patrycja Iwańczuk, Karolina Gromadzka, Katarzyna Nieściur, Joanna Bździuch, Amelia Kusiak, Alicja Nizio, Aleksandra Rosołowska i Magdalena Bednarz.

Maj przynosi kolejne zachwycające zdjęcia, na których widzimy młode dziewczyny na spacerze. Ubrane w kolorowe sukienki i uczesane, tak jak nakazywała moda w latach powojennych, swoją postawą nawiązują do tamtych czasów. Czy tak mogły kiedyś wyglądać ich ciocie, babcie, kiedy po trudnych, ponurych latach wojny powróciły nadzieje, marzenia i wiejskie potańcówki? W rolę modelek wcieliły się: Maria Wróbel, Amelia Kusiak, Alicja Nizio, Magdalena Blicharz.

Czerwiec zainspirował do wykonania zdjęcia w szkole. A skoro czerwiec to i koniec roku szkolnego, więc i zdjęcie nawiązuje do tego radosnego dla wszystkich uczniów okresu. Na zdjęciu widzimy uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej z wychowawczynią Anną Osuch.

Lipiec to zdjęcia „na ludowo”, zwłaszcza że modelki Dorota Wryszcz, Dorota Sularz wraz z córeczką Weroniką od zawsze są związane z kulturą ludową. Córka Doroty Wryszcz tańczy w zespole ludowym „Tanew”, a jej teściowa zna teksty i melodie wielu majdańskich ludowych pieśni. Najmłodsza modelka Weronika z wdziękiem potrafiła zaprezentować kolorową spódnicę i haftowaną bluzkę. Dziewczyny pięknie się zaprezentowały na tle wiejskich majdańskich krajobrazów.

Bohaterami sierpnia została rodzina Raków z Majdanu Starego. To dziadek Antoni Rak, jego wnuczek i synowa. Rodzina od zawsze szanuje tradycje związane z uprawą roli i to chciała pokazać na zdjęciach: szacunek do pracy, która daje chleb, do ziemi, do zwierząt i do siebie samych nawzajem. Piękna, tradycyjna rodzina, która znajdzie czas i na pracę, i na zabawę.

- Reklama -

Kolejny miesiąc nawiązuje do lat 60. Tu w role modelek wcieliły się Agnieszka Rybak i Anna Rębacz z córeczkami Natalką i Martynką. Dziewczyny pięknie zaprezentowały się w otoczeniu złotej jesieni, a zdjęcia wykonane są na drewnianym moście na rzece Tanew.

Zdjęcie z października także ma swoją historię. Widzimy na nim dworek zwany „Kluczem”. To budynek rządcy Ordynacji Zamojskich, który znajduje się w Majdanie Nowym. – Spadkobierca majątku Tadeusz Mroczek zgodził się oprowadzić nas po zabytkowym budynku, pokazać jego wnętrza i razem ze swoim kolegą z lat dzieciństwa Janem Kowalem pozować do naszych zdjęć. Kiedyś, dawno temu, jako mali chłopcy Tadzio i Jasio bawili się przy dworku, chowali się w gąszczu owocowego sadu, biegali ścieżkami do krynicy i lodowni, oglądali pierwsze sztuki wystawiane przez Stefana Szmidta na schodach budynku. Teraz, po 60 latach, znów mieli okazję spotkać się i porozmawiać – mówią uczestnicy projektu. Czy kolejne, młode pokolenie będzie tak samo kochać swój skrawek ziemi, jak oni? Zapewne tak.

Listopad także wpisuje się w symbolikę projektu. Most pokoleń to most pomiędzy starszymi i młodszymi członkami rodziny. Na zdjęciu widzimy dziadka Józefa Obszańskiego wraz ze swoim wnuczkiem Dawidem. Pan Józef ma 85 lat, ale wciąż chętnie dzieli się z dziećmi i wnuczkami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Grudzień to oczywiście święta! A jak święta to rodzina i lepienie pierogów. Tu w roli modelek wystąpiły: Wiktoria Kapica, Kazimiera Ćmiel, Helena Szcząchor i Iwona Cios. Piękne zdjęcie wprowadza nas w magiczny świąteczny nastrój. A uśmiech sam pojawia się na twarzy, gdy widzimy „czary” przy pomocy mąki. Tu także nie można nie zauważyć tej szczególnej więzi, która łączy wnuczęta, babcie i prababcie. Piękna historia!

Wszystkie zdjęcia powstały dzięki pracy i zaangażowaniu fotografa Andrzeja Węzki (MisterFoto.pl). To dzięki jego profesjonalizmowi, cierpliwości i poświęceniu emocje, krajobrazy i piękno modeli tak cudownie zaprezentowane są na fotografiach.

– Realizacja projektu pozwoliła nam nabyć nowych doświadczeń i dostarczyła wrażeń nie tylko przy wcielaniu się w role modela czy modelki, ale także przy poznawaniu pięknych zakątków naszych miejscowości oraz budowaniu nowych relacji między mieszkańcami. Bardzo dziękujemy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej za pomoc przy pisaniu wnioski i realizacji projektu oraz za merytoryczne wsparcie! – dodają uczestnicy projektu.

Projekt MOST POKOLEŃ w ramach „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3” był dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.