Automax

Podglądał dziewczynki, trafi przed sąd

Sąd nie przychylił się do wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Chodzi o księdza pochodzącego z Biłgoraja, który podglądał dziewczynki.

Prokuratura postawiła Łukaszowi P. zarzuty posiadania materiałów o charakterze pornograficznym z udziałem osób małoletnich. Na początku lutego prokuratura w Zamościu skierowała do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wynika z niego, że Łukasz P. zostałby skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Miałby również zapłacić 4,5 tys. zł grzywny, a także dozór kuratorski, przepadłby też zatrzymany przez śledczych sprzęt elektroniczny. W marcu sąd jednak nie wyraził zgody na dobrowolne poddanie się karze przez duchownego. Oznacza to, że trafi on przed sąd.

Ksiądz pochodzący z Biłgoraja Łukasz P. w 2017 roku wybrał się z kolegami na wakacje do Chorwacji. Odpoczynek połączył z podglądaniem małoletnich dziewcząt. Śledztwo w sprawie księdza Łukasza P. prowadziła zarówno policja, jak i prokuratura. Pochodzący z Biłgoraja, a pełniący posługę w Wielączy (gm. Szczebrzeszyn) kapłan wpadł w ręce organów ścigania. Po tym jak na jaw wyszły jego wybryki, został przeniesiony jako rezydent do parafii w Tyszowcach. Teraz ma zakaz noszenia sutanny.

Przypomnijmy. W Chorwacji duchowny został przyłapany na podglądaniu znajdującej się w przebieralni dziewczynki. Nieletnie dziewczyny podglądał i nagrywał za pomocą telefonu komórkowego. Ponadto okazało się, że miał on zainstalowaną kamerkę na bucie. Wkładał stopę pod drzwi przebieralni i nagrywał dziewczyny.

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że incydent w Chorwacji nie był jedynym przewinieniem na sumieniu księdza z Biłgoraja. W jego komputerze znajdowały się materiały, na których były dzieci. Z analizy wynikało, że były one wykonywane z ukrycia.

Kapłan przyznał, że jest autorem nagrań. Tłumaczył, że odreagowywał tym stres związany z pracą w parafii. Ksiądz otrzymał od przełożonych zakaz prowadzenia lekcji religii w szkołach oraz posługi duszpasterskiej.

Zamojscy prokuratorzy, badając tę sprawę, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu. Odbyło się ono w grudniu minionego roku w Hadze w siedzibie Eurojustu (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej). Jest to agencja mająca za zadanie zwiększenie wydajności krajowych organów śledczych i dochodzeniowych w sprawach dotyczących poważnej przestępczości ponadgranicznej i zorganizowanej. Wówczas ustalono, że strona chorwacka przekaże zgromadzone przez siebie materiały stronie polskiej, która przeprowadzi kompleksowe śledztwo. Prokuratorzy chorwaccy przekazali polskim kolegom zabezpieczone nośniki informatyczne polskiego obywatela. Był to laptop i telefon komórkowy zatrzymane u mężczyzny w lecie 2017 r. na terenie Chorwacji.

9 czerwca 2012 r. diakon Łukasz P. z rąk ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Ksiądz sprawował Mszę św. prymicyjną w kościele św. Jana Pawła II.

Duchowny został odsunięty przez biskupa od pracy z młodzieżą i posługi duszpasterskiej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.