Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Pobiegli „Tropem Wilczym”

- Reklama -

Już po raz trzeci w Biłgoraju odbył się bieg "Tropem Wilczym". Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością. W Biłgoraju wzięło w nim udział ponad 200 osób.

Ideą projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, i jest największym biegiem pamięci w Polsce. Tegoroczna edycja Biegu "Tropem Wilczym" jest wyjątkowa, ponieważ odbyła się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Biegacze pokonali dystans 1963 metrów. Symbolizuje to rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek, który został zamordowany przez komunistów w 1963 roku w Piaskach na Lubelszczyźnie. W tym roku biegowi "Tropem Wilczym" 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. 

Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze "Na Łączce", ale miejsca pochówku niektórych, np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których biegli uczestnicy biegu.

Bezpośrednio po biegu odbył się "Piknik patriotyczny". Był pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych "WIR", konkursy dla dzieci i młodzieży z ciekawymi nagrodami. Można było spróbować prawdziwej żołnierskiej grochówki oraz spotkać partyzantów. Odbyła się również prezentacja filmu pt. "Mój przyjaciel Laluś" w reżyserii Dariusza Walusiaka. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

   Warto wspomnieć, że w 2016 roku w Biłgoraju odbył się po raz pierwszy bieg "Tropem Wilczym". Organizatorem biegu jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych "WIR". Siedziba fundacji jest w Lublinie, a jej prezesem jest Marta Mulawa. Fundacja powstała w 2008 roku. O Fundacji czytamy na jej profilu na Facebooku "Powstała ona z misją przyspieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz poszanowaniem środowiska naturalnego."

Twarzą biegu i jego koordynatorem jest Michał Mulawa. Pochodzi on z Tarnogrodu. Bez powodzenia startował w wyborach na posła na Sejm w 2011 roku. W wyborach samorządowych w 2014 roku startował do Sejmiku Województwa Lubelskiego z list PiS. Głosów jednak mu zabrakło. Otrzymał jednak mandat radnego Sejmiku, gdy w 2015 roku Agata Borowiec wygrała wybory do Sejmu. Pracował jako rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Kraśnik. Obecnie pracuje w Grupie Azoty Puławy. Jest tam kierownikiem Działu Komunikacji Korporacyjnej. Jest również członkiem rady nadzorczej Agrochem Puławy od 2016 roku. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.