- Reklama -

Pobiegli „Tropem Wilczym”

 

 

 

Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, i jest największym biegiem pamięci w Polsce.

Tegoroczna edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbyła się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biegacze pokonali dystans 1963 metrów. Symbolizuje to rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek, który został zamordowany przez komunistów w 1963 roku w Piaskach na Lubelszczyźnie. W tym roku biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki.

Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych, np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których biegli uczestnicy biegu.

Bezpośrednio po biegu odbył się „Piknik patriotyczny”. Był pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych „WIR”, konkursy dla dzieci i młodzieży z ciekawymi nagrodami. Można było spróbować prawdziwej żołnierskiej grochówki oraz spotkać partyzantów. Odbyła się również prezentacja filmu pt. „Mój przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Warto wspomnieć, że w 2016 roku w Biłgoraju odbył się po raz pierwszy bieg „Tropem Wilczym”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.