- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Po sejmiku w Tarnogrodzie

W niedzielę 24 kwietnia zakończył się 47. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

- Reklama -

Przez trzy dni trwały spotkania z folklorem ludowym w najczystszej postaci. Można było zobaczyć lub przypomnieć sobie, jak dawniej wyglądało na wsi kiszenie kapusty, jak nad Bugiem warzono kisiel, na czym polegał „wyskubek”, co robiły i o czym rozmawiały kobiety gromadzące się w chałupach na tzw. wieczorkach czy „pirzokach”. Przypomniano obrzęd lania wosku, zwyczaje związane z chrztem na wsi, weselem i pochówkiem.
W piątek uroczystego otwarcia dokonali dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik i burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. W czasie trzech dni sejmiku zaprezentowało się dziesięć zespołów z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jako pierwszy w piątek wystąpił na scenie Zespół Czeremcha z Gromady, który pokazał swoje najnowsze dzieło – widowisko „Kiszenie kapusty”. Jako kolejne zaprezentowało się Szkolne Koło Teatralne Korale, działające przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce – Osadzie. W ramach projektu edukacyjnego „Kuchenne opowieści znad Buga” zrodziło się najnowsze widowisko obrzędowe pt. „Jak nad Bugiem warzono kisiel gryczany”.

Sobotnie prezentacje rozpoczął Zespół Sołtyski z Pawłowa, który pokazał widowisko „Wyskubek”. Następnie widzowie mieli okazję uczestniczyć w „Wieczorku u Dziurzychy”, na który zaprosił widzów Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego.

Zespół śpiewaczy Zorza z Dereźni pokazał, w jaki sposób jedna kobieta potrafiła zaradzić na przeróżne nieszczęścia nękające mieszkańców wsi w spektaklu „Lanie wosku u Kowalki”. Tradycje andrzejkowe powiatu włodawskiego można było podejrzeć, oglądając „Wilię św. Andrzeja”, a przybliżył je Zespół Obrzędowy z Hańska.

Zespół Ludowy Piekoszowianie z Piekoszowa zaprosił na chrzest wnuka Wawrzusiów, a na zakończenie sobotnich prezentacji widzowie mogli zobaczyć „Przybycie pana młodego i wyprowadziny do ślubu” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie z Bodzentyna.

W sobotni wieczór został wyświetlony film dokumentalny z zarejestrowanym spektaklem „Łostatni rózeniec” z roku 1995 zespołu Jarzębina z Kocudzy. Profesor Lech Śliwonik wprowadził zebranych na widowni w tematykę projekcji a po niej profesor Piotr Dahlig omówił zaprezentowany obrzęd pożegnania ze zmarłym.

W niedzielę rano widzowie pozostali w klimacie zadumy i refleksji. Zespół Ludowy Jaworzanki z Jaworza zaprezentował obrzędy związane z pochówkiem w spektaklu „Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny”.

Zespół Korzenie z Łaguszowa zaprosił na „Pirzoki”, czyli „darcie pierza”. Grupa pokazała jedną z niewielu form życia towarzyskiego na wsi, która kończyła się „wyskubkiem”.

- Reklama -

Komisja artystyczna: prof. Lech Śliwonik (teatrolog), prof. dr hab. Piotr Dahlig (etnomuzykolog), dr hab. Katarzyna Smyk (folklorysta, kulturoznawca), dr hab. Bożena Suchocka (reżyser) i dr hab. Edward Wojtaszek (reżyser) po obejrzeniu spektakli zapraszała zespoły na spotkania warsztatowe, podczas których omawiała z grupami walory przedstawień, zalety i wady scenicznych wystąpień.

Tarnogród odwiedziło w ciągu tych trzech dni mnóstwo gości. Między innymi: senator Jerzy Chróścikowski, posłanki Teresa Hałas i Beata Strzałka, wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, dyrektor WOK w Lublinie Artur Sępoch, dyrektor delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu Monika Zawiślak, europoseł Beatę Mazurek reprezentowała Aneta Żórawicz a marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Elżbieta Kędzierska. Byli także obecni wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek i wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.

Sejmik to radosna impreza, ale nie brakuje na nim też smutnych nostalgicznych momentów. Grupa z Hańska wraz z prof. Lechem Śliwonikiem pożegnała na scenie swoją wieloletnią kierowniczkę Halinę Radecką, która odeszła kilka tygodni temu.

Sejmikowi – jak zawsze – towarzyszyły wystawy fotograficzne:

Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2022 i VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego.

Organizatorzy bardzo dziękują wolontariuszkom z Teatru Młodych Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, które przez trzy dni pomagały w organizacji sejmiku: Oliwii Olejnickiej, Neli Blicharz i Aleksandrze Niziołek.

Impreza została zorganizowana przez: Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, TKT Ziemi Lubelskiej. Wsparcia udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski i Burmistrz Tarnogrodu.

Teraz czekamy na komunikat Rady Artystycznej, z którego dowiemy się już wkrótce, które zespoły zostały zakwalifikowane do ogólnopolskich prezentacji w październiku w Tarnogrodzie. Zapraszamy jesienią!

/Monika Komosa TOK/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.