- Reklama -

- Reklama -

Po paszport z problemami

Coraz rzadziej, ale paszport jednak się przydaje. Drodzy mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, uprzedzamy, Od wtorku (8 listopada) do czwartku (10 listopada) punkty paszportowe na terenie województwa lubelskiego nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tych dniach nie będzie także możliwości odbioru dokumentów. Dlaczego?

- Reklama -

– W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych, której wynikiem jest zmiana oraz wdrożenie we wszystkich organach paszportowych w kraju i za granicą nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych,od wtorku, 8 listopada 2022 r. od godz. 13.00 do czwartku, 10 listopada 2022 r. do godz. 17.30 punkty paszportowe na terenie województwa lubelskiego nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tych dniach nie będzie także możliwości odbioru dokumentów – przekazuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Prosimy o uwzględnienie powyższej informacji w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie najpóźniej we wtorek, 8 listopada 2022 r. do godz. 13.00 lub też po 14 listopada 2022 r.

A co się zmieni po wprowadzeniu nowego systemu?

- Reklama -

Po wdrożeniu nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych obywatele będą korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport:

  • nie będzie konieczności wypełniania papierowych wniosków przez obywatela – wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu;
  • nastąpi uruchomienie dodatkowych usług dla obywatela, tj. weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Obywatel ponadto będzie miał możliwość otrzymywania powiadomienia, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu;
  • będzie istniało więcej dostępnych form, w jakich będzie możliwe zgłoszenie utraty paszportu – oprócz formy osobistej, utratę paszportu będzie można zgłosić samodzielnie, tj. przez e-puap lub e-usługę (dzięki której zgłoszenie będzie automatycznie generowało unieważnienie utraconego paszportu zapobiegając tym samym nieuprawnionemu użyciu).

fot. samorzad.gov.pl

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.