- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Po co na wsi biblioteka?

Wiejskie biblioteki są jeszcze potrzebne? Jedni nie mają wątpliwości, że tak. Inni mówią, że w dobie internetu to relikt minionej epoki. - Książki owszem, mamy już na różnych nośnikach i w formie elektronicznej. Ale nie ma takiego nośnika, który zaproponuje mieszkańcom miłe spędzenie czasu, wyciągnie ich z domu i oderwie od codziennych czynności. Tym się dziś zajmują biblioteki na wsiach - mówi Magdalena Marzec, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol.

- Reklama -

Dziś książkę można ściągnąć w kilka sekund, czy audiobooka sobie słuchać w polu albo w stodole.

Bo biblioteki w dzisiejszych czasach to nie są tylko książki. Książki owszem, mamy już na różnych nośnikach i w formie elektronicznej. Ale nie ma takiego nośnika, który zaproponuje mieszkańcom miłe spędzenie czasu, wyciągnie ich z domu i oderwie od codziennych czynności. Tym się dziś zajmują biblioteki na wsiach. To są takie lokalne centra kultury, a nie tylko miejsca, gdzie przychodzi się wypożyczyć książkę. Tym bardziej w takich miejscowościach, jak nasza, gdzie nie mamy domu kultury i musimy przejąć jego funkcję. Co mają zrobić nasze dzieci, czy młodzież, które chcą korzystać z jakichś pozaszkolnych zajęć czy atrakcji? Musiałyby dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów.

Ta główna funkcja bibliotek, to wypożyczanie książek. Ludzie czytają? Ilu tak średnio przychodzi czytelników w Tereszpolu?

- Reklama -

Dziennie to trudno oszacować, bo to się zmienia. Mogę powiedzieć, że w naszej bazie mamy zarejestrowanych blisko 700 czytelników. Frekwencja zależy od okresu roku. W roku szkolnym na pewno dzieci i młodzież, przychodzące po lektury. Jesienią i zimą jest znacznie więcej osób starszych, bo jak jest ciepło, to mają obowiązki w gospodarstwach, w polu i niewiele wolnego czasu.

Myśli pani, że takie wiejskie czy gminne biblioteki wytrzymają próbę czasu i przetrwają?

(…)

Cała rozmowa o sytuacji i planach biblioteki w Tereszpolu, w już dostępnym najnowszym numerze „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. Szukajcie w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim. U nas co tydzień informacje z każdej gminy.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.