- Reklama -

Plany są ambitne

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej wychodzi z nową ofertą do swoich odbiorców. Wystawy, prelekcje, konkursy to tylko część zaplanowanych działań.

Od połowy sierpnia minionego roku Muzeum Ziemi Biłgorajskiej kieruje Marek Majewski. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu zapoznał radnych z działalnością placówki oraz przedstawił plany na przyszłość. Mówił o kierunkach rozwoju Muzeum oraz wprowadzonych zmianach organizacyjnych.

Postanowiłem przeprowadzić wiele zmian organizacyjnych, m.in. postawiłem na działania edukacyjne, związane ze współpracą ze szkołami. Powołałem na stanowisko edukatora muzealnego Tomasza Brytana, który ma zadanie organizować lekcje muzealne, warsztaty i konkursy. Skierowaliśmy bogatą ofertę wobec szkół, przedszkoli i ośrodków kultury. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem – mówił dyrektor. Dodał, że Muzeum powinno pełnić rolę edukacyjną. Jego zdaniem, zaproponowane zmiany przynoszą zaplanowane rezultaty.
Dyrektor ceni m.in. warsztaty prowadzone z udziałem twórców ludowych. – Postawiłem na wszelkie dziedziny związane z muzealnictwem i historią. Pokazywanych jest wiele znalezisk archeologicznych i to spotkało się z dużym zainteresowaniem – mówił. Dodał, że modyfikowana jest strona internetowa Muzeum. Do tego placówka działa w mediach społecznościowych.
Jesienią minionego roku do głównej siedzimy Muzeum przy ul. Kościuszki przeniesiony został Punkt Informacji Turystycznej. – Ma on za zadanie informować o wszelkich sprawach dotyczących turystyki, dysponuje również wieloma regionalnymi wydawnictwami – dodał.
Wszystkie prowadzone działania mają na celu zachęcenie do odwiedzenia Muzeum.

- Reklama -

Pozyskiwanie środków pozabudżetowych to jedno z działań priorytetowych. W planach jest uruchomienie dla zwiedzających chaty młynarza oraz spichlerza. Młyn, niestety, spalił się. Władze muzeum złożyły wniosek do programów zewnętrznych o dofinansowanie wyposażenia antypożarowego i alarmowego w tych obiektach. Dodatkowo udało się pozyskać środki zewnętrzne w ramach programu „Etnopolska”. W ramach tego projektu we wrześniu ma odbyć się I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego. Natomiast w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać środki na przygotowanie wystawy stałej. Złożono również projekt do programu „Patriotyzm Jutra”. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, pokazana będzie współpraca muzealników z organizacjami harcerskimi.
Ambitnym zadaniem dla dyrektora i pracowników jest utworzenie i realizowanie oddziału zamiejscowego Muzeum w Osuchach, gdzie miała miejsce największa bitwa partyzancka. – Jest to zadanie ambitne, ale  jesteśmy gotowi zarówno w zakresie merytorycznym, jak i organizacyjnym. Będzie to dla nas zaszczyt i honor – mówił dyrektor.
Obecnie, w związku epidemią koronawirusa, Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. Pracownicy nie pozostawiają jednak mieszkańców bez kultury. Szczegóły na profilu Facebook: MUZEUM ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.