- Reklama -

- Reklama -

Plany józefowskich samorządowców

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Józefowie samorządowcy podjęli decyzję dotyczącą budżetu na przyszły rok. Plany są ambitne.

Przyszłoroczny plan finansowy zakłada 31 milionów 890 tysięcy dochodów i około 100 tysięcy mniejsze wydatki. Wśród najważniejszych finansowanych inwestycji w przyszłym roku burmistrz Józefowa Roman Dziura wymienia budowę drogi powiatowej, termomodernizację byłego gimnazjum i przychodni zdrowia oraz budowę chodników.

Odcinek drogi powiatowej Długi Kąt – Stanisławów – Górniki – Szopowe o długości prawie 12,5 kilometra został już wykonany, ale ostateczne rozliczenie inwestycji nastąpi w 2021 roku. – W tym roku przeznaczyliśmy na nią około 400 tysięcy, a w 2021 dołożymy kolejne 600 tysięcy. Podobną kwotę wykłada samorząd powiatowy, a resztę stanowi dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestor zrobił ogromny prezent mieszkańcom, bo inwestycję niemal zakończył w tym roku. Pozostała kosmetyka. Bardzo nas to cieszy, ale to nie zwalania nas, abyśmy 600 tys. zł w roku 2021 do tej inwestycji zabezpieczyli – wyjaśnia burmistrz Roman Dziura. 

Na termomodernizację budynku byłego gimnazjum gmina Józefów zapisała w przyszłorocznym budżecie ponad 800 tysięcy złotych. Z tej kwoty 540 tysięcy samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a 280 tysięcy to środki własne. – Mieliśmy duże problemy z tym projektem. Był on składany w momencie, gdy funkcjonowało gimnazjum. Gdy zostało ono zlikwidowane, byliśmy w trudnej sytuacji, bo marszałek województwa żądał od nas informacji, co w tym budynku będzie. Bardzo liczyliśmy, że uda nam się utworzyć tam centrum opiekuńczo-mieszkalne, jednak projekt nie uzyskał akceptacji. Mieliśmy dwa wyjścia – albo rezygnować z dotacji, albo poszukać przeznaczenia. Stwierdziliśmy, że chcemy przeznaczyć budynek na schronisko młodzieżowe – wyjaśniał.

Podobne prace mają być wykonane w budynku miejscowej przychodni zdrowia. Na docieplenie ścian zewnętrznych, wykonanie nowej elewacji ze sztukaterią i nowego dachu gmina przeznaczyła 200 tysięcy złotych.

- Reklama -

W przyszłorocznych planach inwestycyjnych jest również budowa chodników w Majdanie Nepryskim i Brzezinach. Na pierwsze zadanie rada miejska zabezpieczyła 150 tysięcy złotych, które powinny wystarczyć na wykonanie 500 metrów chodnika. – Na podobną inwestycję w Brzezinach mamy 170 tysięcy złotych, ale wystąpimy do starosty biłgorajskiego, by włączył się w tę inwestycję. Gdyby tak się stało, moglibyśmy wybudować około 1 kilometra chodnika przez całą wieś. W przeciwnym razie wykonamy taki odcinek, na jaki będzie stać budżet gminy – zapowiada burmistrz Dziura.

W mijającym roku józefowski samorząd zapłacił 50 tysięcy złotych za mapy, a w przyszłym przeznaczy kolejnych 60 tysięcy na opracowanie projektu zmian planu zagospodarowania przestrzennego.

W budżecie na 2021 rok radni zabezpieczyli także po 25 tysięcy złotych na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego na rozbudowę kanalizacji w Samsonówce i Majdanie Nepryskim, który będzie potrzebny, by ubiegać się o środki unijne na tę inwestycję oraz na rozliczenie gotowego już przystanku w Siedliskach.

Te inwestycje to na dobry początek. Samorządowcy lękają się następnego roku, bo kończy się perspektywa finansowa. Środki unijne będą najwcześniej w 2022 roku. Samorządowcy nazywają przyszły rok, rokiem pustym. Miejmy nadzieję, że pomimo tego okresu przejściowego 2021 rok będzie owocny. Deklarujemy, że „staniemy na głowie”, aby pozyskiwać i jak najwięcej inwestycji zrealizować – podkreślił burmistrz.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Sara mówi

    A co z drogą Józefów siedliska tam się nie da jezdzic

  2. lambada mówi

    po co remontować ośrodek zdrowia,jak od niemal roku nikogo nie przyjmują !!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.