- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Planujesz zajmować się shih tzu? Koniecznie poznaj te 3 sposoby żywienia.

Shih tzu to piękna rasa psa. Jego nazwa pochodząca z języka chińskiego oznacza „lwi pies”. Ma lekko jamnikowatą budowę i niebanalny charakter. Jest bardzo towarzyski i wesoły. Jednocześnie lubi chodzić własnymi ścieżkami, przez co czasami trudno go okiełznać.

Psy tej rasy lubią spać i spędzać czas z ludzkim towarzyszem. Lubi dzieci i toleruje inne zwierzęta. Żeby Twój shih tzu cieszył się długim życiem, należy o niego odpowiednio dbać. Jednym z aspektów wchodzących w skład opieki nad pupilem jest odpowiedni sposób żywienia. Oto trzy najkorzystniejsze sposoby:

  • karmienie wysokiej jakości karmą suchą,
  • karmienie wysokiej jakości karmą mokrą,
  • karmienie mieszane.

Karmienie wysokiej jakości karmą suchą

Shih tzu to psy delikatne. Jako początkujący właściciel możesz mieć wyzwanie przy wyborze odpowiedniego sposobu żywienia Twojego pupila. Jedne osoby będą namawiały Cię i polecały karmy suche, a inne osoby karmy mokre. Jeśli nigdy nie miałeś psa, który jest wymagający w opiece, najlepiej będzie dla Ciebie skupić się na początku na karmie suchej. Możesz poszukać wysokiej jakości karmy dla Shih tzu w ZooArt.

Większość karm suchych przeznaczonych dla tej rasy jest odpowiednio zbilansowana. Zawiera określoną liczbę witamin, białek, tłuszczy i węglowodanów. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie będziesz musiał się martwić o dodatkowe suplementowanie.

Karmy suche często podzielone są ze względu na wiek psa. Dla szczeniaków, psów dorosłych i seniorów. Na opakowaniu najczęściej podana jest ilość suchej karmy na dzień. Pies nie potrzebuje jeść w ciągu dnia nic więcej. Opisana ilość karmy zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Najlepiej rozdzielić ją na kilka mniejszych porcji. Karma sucha po zjedzeniu pęcznieje w żołądku psa i zwiększa swoją objętość dwukrotnie. Ważne jest, żeby Twój pupil miał stały dostęp do świeżej wody.

Karmienie naturalne

To nic innego jak przygotowywanie posiłków dla psa we własnym zakresie. Może się to wydawać z pozoru łatwe, jednak nic bardziej mylnego. Ten sposób wymaga doświadczenia i zdobycia pewnej wiedzy na temat składników żywieniowych i zapotrzebowania pupila.

- Reklama -

Musisz zwrócić uwagę, czy Twój pupil dostanie wystarczającą ilość białek, tłuszczy, węglowodanów i witamin. Bez odpowiednio zbilansowanej diety shith tzu może zacząć chorować, albo źle się czuć. Pogorszy się jego wygląd lub zmieni nastawienie do świata.

Białka znajdziesz głównie w mięsie i rybach. Dietę najlepiej oprzeć o mięso pochodzące z drobiu, wołowiny, baraniny czy jagnięciny. Dobrze sprawdzą się też podroby. Mięso przed podaniem najlepiej ugotować. Możesz słyszeć opinię, że powinno się podawać surowe mięso. Taka dieta nazywa się BARF i należy się do niej odpowiednio przygotować, zdobywając sporą dawkę wiedzy.

Tłuszcze polecane dla shih tzu to np. olej lniany. Dzięki dodatkowi tego oleju zadbasz o piękny wygląd swojego psa. Łatwiej będzie go pielęgnować (czesać).

Węglowodany w połączeniu z błonnikiem powinny pochodzić tylko z warzyw. Główny warzywny dodatek to dynia, marchewka i cukinia. Czasami można dodać kiszonej kapusty lub odrobinę ryżu.

Przygotowując samodzielnie jedzenie, należy skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania odpowiedniego suplementu witaminowego dla psa.

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane to powszechny sposób na urozmaicenie sposobu żywienia dla Twojego pupila. Dobrze jest skonsultować ten sposób żywienia z Twoim weterynarzem, żeby pieskowi niczego nie brakowało.

Przy tym sposobie karmienia możesz podawać częściowo karmę suchą oraz gotową karmę mokrą. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby była jak najwyższej jakości.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.