- Reklama -

Plaga owadów. Wyszły na żer (filmy)

Nasza czytelniczka z Lipowca (gm. Tereszpol), zaniepokojona plagą chrabąszczy, przesłała do nas film. – To jest jak szarańcza – pisze.

– Nie wiem jak w Biłgoraju, ale u nas w Lipowcu taka sytuacja. Chrabąszczy pełno na drzewach, ja jeszcze tyle jak w tym roku nie widziałam. Chyba jest jakiś wysyp – napisała do nas mieszkanka Lipowca w gminie Tereszpol. – Na wsi jeszcze się da wytrzymać, ale na polu to jest jak jakaś szarańcza – pisze nasza czytelniczka i załącza filmy, które naprawdę robią wrażenie. Chmura owadów atakuje młode drzewka, krąży i przelatuje na kolejne.

- Reklama -

Jak dowiadujemy się od leśników, chrabąszcze roją się bowiem co roku, ale ich główny, lokalny szczep masowo pojawia się raz na cztery lata.

Ta szczególna, okresowa reaktywacja wynika z ich biologii. Kiedy temperatura gleby osiąga 8-10 stopni Celsjusza, owady wychodzą z ziemi okrągłym otworkiem o średnicy ok. 1,5 cm. Lecą potem w korony drzew na żer. Korzystają  z miękkich, świeżych liści, które właśnie pojawiły się na drzewach. Ich przysmak to klony, dęby, brzozy, buki, także modrzewie, ale w czasie masowej rójki chrząszcze można spotkać praktycznie wszędzie.
Żer w koronach drzew trwa około dwóch  tygodni i  w zasadzie nie czyni drzewom większej krzywdy, gdyż ich korony szybko się regenerują. Istotnym problemem są żerujące przez lata pod ziemią pędraki – larwy chrabąszczy.

 W niektórych okolicznych nadleśnictwach wstępnie wytypowano część lasów do chemicznego ograniczania liczebności chrabąszczy. Leśnicy na razie bacznie obserwują przebieg rójki chrabąszczy i w zależności od jej dynamiki, oporu środowiska i pogody, po konsultacji z naukowcami podejmą decyzję o zabiegu, jeśli okaże się to naprawdę konieczne.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Tereszpolak mówi

    Zapewne czytelniczka z Lipowca jest jeszcze bardzo młoda bo tak właśnie jest co 4 lata i nic to nadzwyczajnego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.