- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

PKS na sprzedaż

Od 2010 r. PKS Biłgoraj należy do samorządu województwa, wówczas przejął go od Skarbu Państwa. Na sprzedaż udziałów biłgorajskiego PKS-u Zarząd Województwa Lubelskiego ogłaszał trzy przetargi. Nie było jednak chętnych na kupno spółki. Początkowo cena wywoławcza wynosiła 3 mln 950 tys. zł. Pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty z powodu braku oferentów. Podobny los spotkał drugi przetarg, chociaż cena została obniżona o 20 proc. Samorząd ze sprzedaży spółki chciał uzyskać co najmniej 3 mln 160 tys. zł. Trzeci przetarg zakładał możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa w ratach. Inwestor nie musiałby od razu płacić całości. Obniżona została również cena wywoławcza. Chętnych do nabycia PKS-u jednak nie było. Władze spółki złożyły wniosek o zgodę na sprzedaż dworca PKS. Brak jest płynności finansowej, nie są spłacone w terminie zobowiązania wobec pracowników. Obecnie spółka ma 2,5 mln zł zobowiązań m.in. wobec dostawców materiałów płynnych, instytucji takich jak ZUS, Urząd Skarbowy, Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak twierdzi prezes, przeprowadzona w ciągu ostatnich 5 lat restrukturyzacja przyniosła pożądane skutki. Spółka przynosiłaby zyski. Problemem są jednak zobowiązania z lat wcześniejszych (przed wprowadzeniem planu restrukturyzacji). Długi narastają i powodują, że płynność finansowa jest mniejsza. Spółka nie uzyskała jednak zgody na sprzedaż dworca. Pojawił się inwestor, który chce kupić całe przedsiębiorstwo. W związku z tym zlecono prezesowi przygotowanie procedury ponownej wyceny przedsiębiorstwa.

Były również pomysły, aby spółkę przejął samorząd powiatu biłgorajskiego. Takiej zgody również nie było ze strony władz województwa. – My jako zarząd powiatu zgłosiliśmy chęć przyjęcia Spółki, ale pod warunkiem, że nie będzie zadłużona i nie będzie żadnych zobowiązań przekazanych na rzecz powiatu. Mamy odpowiedź, że gdy się nie znajdą chętni rozważą naszą propozycję – mówi starosta Marian Tokarski.

- Reklama -

Jak wyjaśnia Beata Górka, rzecznik marszałka województwa lubelskiego, na posiedzeniu Zarządu Województwa (15 marca br.) została podjęta uchwała w sprawie wszczęcia procedury sprzedaży udziałów PKS Biłgoraj. – Teraz pojawi się ogłoszenie prasowe, w którym potencjalnym oferentom podamy warunki. Decyzja o sprzedaży jest – wyjaśnia.

 Jak wynika z naszych informacji, kupnem spółki zainteresowany jest jeden z przedsiębiorców działających na terenie pow. biłgorajskiego.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.