kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

PKP inwestuje w Biłgoraj. Dostaniemy nowe połączenie

Nowe połączenie kolejowe z Biłgoraja nadchodzi. To 35 km odcinka jednotorowej linii kolejowej Janów Lubelski - Biłgoraj. Docelowo przejazd pociągiem między Biłgorajem a Lublinem ma zająć 1h 36 min. Urząd Gminy Biłgoraj organizuje w tej sprawie spotkanie i zaprasza mieszkańców już w piątek (19 stycznia).

- Reklama -

Przypomnijmy. Jak informuje spółka PKP PLK, mieszkańcy południowej Lubelszczyzny zyskają dwa szybkie i wygodne połączenia kolejowe ze stolicą regionu. W ramach przygotowania dokumentacji projektowej o szacunkowej wartości ponad 23 mln zł pracami zostanie objęta nowa 18 km linia kolejowa Szastarka – Janów Lubelski oraz ok. 12 km jednotorowa linia kolejowa do Kraśnika Fabrycznego wraz z łącznicą Kraśnik Miasto – Kraśnik. Powstanie także dokumentacja projektowa dla budowy oraz elektryfikacji 35 km odcinka jednotorowej linii kolejowej Janów Lubelski – Biłgoraj.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą – Konsorcjum Mosty Katowice Sp. z o.o. (lider) oraz Arcadis Sp. z o.o.(partner). Obie trasy zostaną zelektryfikowane. Czas przejazdu pociągiem między Kraśnikiem Fabrycznym a Lublinem szacowany jest na 52 min, a między Biłgorajem a Lublinem na 1h 36 min – informuje rynek-kolejowy.pl

Projekt przewiduje budowę ok.16 stacji i przystanków, które będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Proponowane lokalizacje przystanków to: Kraśnik Lasy, Kraśnik Miasto, Kraśnik Piaski, Kraśnik Fabryczny Modliborzyce, Laski lub Janów Lubelski Przemysłowy, Janów Lubelski, Zofianka Górna, Krzemień, Dzwola, Frampol, Sokołówka, Korytków Duży, Nadrzecze, Gromada, Biłgoraj Jana Pawła II.

 

W piątek (19 stycznia) Gmina Biłgoraj zaprasza do siebie mieszkańców na spotanie:

– W godzinach 13:00-15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Biłgoraj odbędzie się spotkanie konsultacyjne w sprawie koncepcji budowy linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj.Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu, a w szczególności mieszkańców miejscowości położonych na trasie planowanej linii kolejowej, tj. Korytkowa Dużego, Nadrzecza, Majdanu Gromadzkiego i Gromady.Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu, a w szczególności mieszkańców miejscowości położonych na trasie planowanej linii kolejowej, tj. Korytkowa Dużego, Nadrzecza, Majdanu Gromadzkiego i Gromady – przekazuje Urząd Gminy Biłgoraj.

Dokumentacja projektowa ma powstać do 2026 r., a w 2027 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy – informuje PLK.

- Reklama -

11 Komentarze
 1. GALL mówi

  Polska na kolanach a tu mżonki o Kolei do Biłgoraja na którą trzeba wyłożyć kasę o wiele większą niiż wstępnie podana ,która już była i się nie przyjeła trzeba było likwidować. Już teraz w każdym gospodarstwie jest po kilka samochodów ,busy jeżdżą co pół godziny na trasie Frampol Biłgoraj to jakiś bezsens lub co gorsze ktoś na tym chce nieźle zarobić. Lepiej pieniądze zainwestować w drogę ale z głową a nie tak jak na odcinku bocianie gniazdo M.Korytków po lewej asfalt i bez wyjazdu a po prawej tam gdzie więcej ludzi mieszka to droga szutrowa.

 2. Łukasz. mówi

  Fakt świetnie by było móc się wydostać z Biłgoraja pociągiem w różne strony kraju albo chociaż do Lublina.
  Ale prawda jest taka że lepiej będzie jak to się skończy na tych hucznych zapowiedziach.
  Bo jeździć tym połączeniem będzie dosłownie garstka ludzi a pójdą setki milionów albo i więcej a do tego zniszczą tylko lasy i cholera wie co jeszcze po drodze choć w tym przypadku raczej po torach.
  Znając życie to realnie podróż do Lublina zapewne trwałaby ze 2.5 godziny a do tego dworzec w Biłgoraju jest w czarnej d.. jeśli chodzi o lokalizację.
  Więc oby to nie wypaliło bo to będą zmarnowane setki milionów z naszych podatków.

  1. Elon Musk mówi

   jak Ci zabiora samochod spalinowy a na elektryka Cie nie bedzie stac albo byles niegrzeczny w inernecie i Ci wyłacza, to moze bedziesz mogl pociagiem pojechac jak kredytow socjalnych wystarczy takze fekwencja sie nie martw,

 3. Toto mówi

  A kiedy w końcu ktoś pomyśli nad lepszą komunikacją Biłgoraj – Rzeszów??
  Tak blisko…. a tak daleko !

 4. Beton mówi

  Nie wiem skąd ten entuzjazm, przecież to tylko wariant zrobiony na odzczepnego, bo pieniądze na projekt trzeba wydać… żadnej linii nie będzie, co najwyżej Janów – Szastarka… o ile będzie na to kasa; pisałem już – korzystajmy z tego co jest, czyli z obecnych linii, tu jest potencjał a nie mrzonki władz o nowych torach…

 5. widel mówi

  gdyby dworzec biłgorajski był w okolicach centrum to jeszcze rozumiem…nawet młodzierz szkolna by pojechałe ale kto normalny bedzie lazł nad zalew na stacje?????????Żenada

 6. Anonim mówi

  to co narysowali to naprawdę jest szok jak ktoś myśli , zamiast kolej w prostej linii to wiaduktów ile wlezie, to podraża koszt budowy i zniszczy tereny od Frampola do Biłgoraja, czas przejazdu do Lublina wolniejszy niż autobusem i kto to będzie jeździł ? po co taka kolej? dworzec na Jana Pawła II ? i na piechotę do centrum 4 kilometry , naprawdę lepiej wydać te pieniądze na dobre drogi niż taka kolej

 7. Norbert mówi

  inwestuje, szkoda że nie kontrolują na co wydali nasze pieniądze projektanci są na etapie 0 chociaz juz minęło prawie 3/4 roku od podpisania umowy. A ci nawet nie mają marnej koncepcji . Zamiast przyjechać i pokazać mieszkańcom z 3 może 4 warianty oni robią sobie rozmowy ogólne. Może niech posłowie z regionu zajmą się na poważnie swoją praca i zrobią audyt w firmie ( bo jak mówiąc czas do pieniądz w tym przypadku tylko 23 mln ), i sprawozdanie z robót mogli by przedstawić.

 8. obywatel mówi

  Czyli Biłgoraj – Lublin 2,5 godziny, czy to jest konkurencja dla samochodu, może odpowiedzą projektanci, w czym to połączenie będzie konkurencyjne dla samochodu. Z tego co widać na stronach gmin to droga Biłgoraj – Frampol będzie poprzecinana wiaduktami, wykorzystajmy Trakt Janowski.

  1. polecony mówi

   Przez Trakt Janowski ? z jedyną stacyjką Andrzejówka? Doprawdy ? Piękna myśl. Połączenie ma zbierać ludzi z takich miejscowości jakie wymieniono. AAAA za kilka lat jak zabronią samochodów spalinowych a na elektryki nie będzie was stać to czym do Lublina?, może rowerem?

  2. Arturek78 mówi

   Człowieku naucz się czytać ze zrozumieniem. jakie 2,5 godziny ? Jest wyraźnie napisane że Biłgoraj – lublin 1 godzina 36 minut !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.