- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

PiS = Drożyzna

Taki baner pojawił się na ulicach Biłgoraja. To ogólnopolska akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na szybujący wzrost cen.

Pędząca inflacja, rosnące stopy procentowe i szybujący wzrost cen. To wszystko budzi niepokój społeczeństwa. – Mieszkańcy kraju widzą, że z dnia na dzień w portfelu mają coraz mniej pieniędzy. Rachunki są coraz wyższe, a w sklepach za przysłowiowe „100 złotych” nie da się kupić nawet podstawowych produktów – mówi Czytelnik, który przesłał do naszej Redakcji zdjęcia banerów.
Samochody z czerwonymi banerami, z napisem  „PiS = Drożyzna” można spotkać w całym kraju.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Małgorzatę Gromadzką, szefową struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w powiecie biłgorajskim. – Skala inflacji sięga obecnie 7,7 %. Niestety Polska ma jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie. Drożyzna da się odczuć na każdym kroku zarówno w zakupie produktów spożywczych jak i w rachunkach za energię, gaz i paliwo. Inflacja nie dotyka przecież najbardziej osób dużo zarabiających, ale tych którzy zarabiają mało. A przecież w Polsce nasze województwo to obszar, gdzie ludzie zarabiają prawie najmniej. Osoby zarabiające płacę minimalną, samotnie gospodarujące, utrzymujące się z rent czy emeryt skazane są na życie niemalże w ubóstwie – mówi. Dodaje, że jeśli teraz osoby na opłaty i życie przeznaczały około 70% swojego domowego budżetu, to teraz będą musiały przeznaczyć nawet 90%. – Będzie brakowało pieniędzy na remonty, wymianę auta ale też wakacje czy nowy telewizor. Specjaliści mówią, że będzie gorzej, już w grudniu inflacja ma wynieść około 10%, to tak jakby 1/10 pensji każdego miesiąca oddawać komuś za darmo, albo ponad miesiąc w roku pracować bez pensji – podkreśla. Zdaniem Małgorzaty Gromadzkiej zaczyna brakować też pieniędzy w budżecie państwa m.in. na rozwój obszarów usług publicznych, społecznych i inwestycje. – W trzecim roku pandemii wydatki na zdrowie wynoszą 4,9% PKB, co daje nam 23 miejsce w UE na 27 państw. Udział wydatków na zdrowie nie rośnie, za  to liczba zgonów i tzw. odroczonych zgonów rośnie. Przedsiębiorcy, rolnicy, inwestorzy mają obawy przed rozpoczynaniem inwestycji ze względu na inflację, wzrost cen materiałów, stóp procentowych kredytów  i niepewność gospodarczą na rynku, także związaną z postawą rządu wobec Unii Europejskiej. Jeśli doprowadzą do tego że rolnicy stracą dopłaty, a ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliwa będą przy ciągłej inflacji rosły – to będzie  to wyrok na polską wieś i rolnictwo. Starzenie się społeczeństwa, bierność zawodowa ludzi w wieku produkcyjnym, niski  poziom dzietności sprzyjają zapaści gospodarczej, a rząd nie daje odpowiedzi na pytanie: kto będzie płacił podatki i utrzymywał państwo? – podsumowuje.

- Reklama -

A co Czytelnicy myślą o takiej akcji? Prosimy o komentarze!

fot. nadesłane

- Reklama -

- Reklama -

21 Komentarze
 1. antypo mówi

  Tak rychu wam za PO bylo dobrze a jeszcze zmien leki

 2. Rycho Rysiński mówi

  Co niektóre pisowskie kreatury, chcą nam wcisnąć, że za PO było gorzej, a teraz mamy lepiej. Tylko pogratulować dowcipu. No chyba, że biorą to na poważnie? Wówczas nawet najlepsze leczenie nie pomoże… 🙁

 3. az mówi

  Wy sie pani gromadzka niczym nie różnicie od jarosława i jego zgrai.
  Za duzo macie w korycie i nie wiecie juz co z tym zrobic
  Skala marnowania pieniedzy jest tak duza ze w koncu wam zabrakło.

 4. czesiek mowi mówi

  euro poslowie PO i lewica w 2014 glosowali za obciazeniem energii parapodatkiem,- uprawnieniami do emisji CO 2 i to jest glowna przyczyna inflacji i wzrostu cen. Koszt produkcji MW to 130 zl + 90 euro =544 zl.to sa fakty a nie banialuki targowicy totalnej

 5. John mówi

  Jakie czasy taka opozycja.Chinczycy przestali pracowac za miske ryzu.Na cene pradu Europa ma wplyw nie glosujmy na politykow ktorzy glosuja za takim absurdem.O srodowisko dbajmy ale o ludzi tez .Urban odpowiedzial Reganowi ze u was muzynow bija gdy ten sie ujal za Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego to takie moje porownanie naszej opozycji do J Urbana.Lepiej kupowac mniej ale lepsze produkty .

 6. czesiek mowi mówi

  Euro poslowie PO i lewicy w 2014 glosowali w PE za obciazeniem energi katastrofalnym parapodatkiem , – uprawnieniami do emisji CO2 co jest gl,przyczyna inflacji i wzrostu cen bo zamiast 130 zl za MW to 130+90 euro =544 zl . Gromadzka moze opowiadac banaly , ale za wzrost cen odpowiada tussk bo on byl premierem.

 7. az mówi

  Mam nadzieje czesław że cie dopadnie to pisowskie dobro od cen mediów,cen paliw,cen w sklepach i oczywsicie wydolnej sluzbie zdrowia.
  Niczym sie róznia od donalda.
  Ten przepis za 100 złotych z pierwszego wpisu dla ciebie.

 8. czesiek mowi mówi

  PO=DROZYZNA=ETS

 9. czesiek mowi mówi

  do Az to nie MZ rezygnuje z lekow a firmy farmaceutyczne, ceny i brak komponentow ze wzgledu na pandemie. Niemal wszystkie leki maja zamienniki o takiej samej substancji czynnej .Tak samo bylo trzy lata temu.MZ czeka na oferty

 10. az mówi

  Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

  https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-stycznia-2022-r

 11. czesiek mowi mówi

  gostek niewiem co biezesz ale biez polowe

 12. czesiek mowi mówi

  do Az DGP nalezy do niemieckiego wydawcy i takich feikow.- zad planuje, zad zamieza bedzie duzo to dla lemigow lakich jak ty

 13. az mówi

  Medykamenty przeciw nowotworom złośliwym, przerostowi gruczołu krokowego, schizofrenii, chorobom umysłowym, przewlekłym owrzodzeniom, stosowane przy chorobie Alzheimera, cukrzycy i wiele innych — mogą przestać być refundowane przez NFZ od 1 stycznia 2022 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 14. Gostek mówi

  A co nie prawdą , czeka na nową taryfę PGE za prąd 40 % od stycznia, dla wyborców pewniej parit będzie odpowiednia zachęta, aby zmienić swoje poglądy. Władza która nie zrobiła nic, kompletnie nic, przez 7 lat swoich rządów, aby obniżyć koszty energii ( w Polsce jest najwyższa w całej UE) , nie załguje aby na nich głosować.

 15. antypo mówi

  PO= KORUPCJA

 16. antypo mówi

  do az zeby bylo lepiej ,-nam w PO

 17. az mówi

  Do Xyz
  Nie mów że wziąłeś to na poważnie.
  Ale chyba wychodzi że tak.
  Uwaga wyjaśniam TO BYŁ SARKAZM I IRONIA na to co sie obecnie wyprawia.
  PS.Bardzo dobrze ze tak sie dzieje powinni bardziej dokrecic śrubę a zwlaszcza wszystkim zwolennikom kociarza i kaczora Donalda

 18. xyz mówi

  Tak, owszem przeżyć się da po czym obserwować niedobory wiamin, makro i mikroelementów. Dieta jest bardzo mało urozmaicona, brakuje w niej wielu rzeczy. Sosy w proszku są napchane konsrwantami, cukrem i solą. Pewne substancje po zbyt dużym spożyciu stają się czynnikami onkogennymi. Dieta ma również wplyw na zdrowie psychiczne, dla wielu ograniczona będzie miała negatywny wplyw. Owszem jest tania ale niefunkcjonalna. Nje rozpowszechniajmy zlych nawyków żywieniowych. Przywracanie równowagi organizmu będzie dużo droższe, więc czy warto? Zostawiam do oceny własnej

 19. antypo mówi

  PO= ZGNILIZNA

 20. czesiek mowi mówi

  Za PO PSL bylo by to samo a moze jeszcze gozej tylko doszla by katastrofa humanitarna i gospodarcza bo piniedzy nima i nie bedzie,

 21. az mówi

  100 zl miesiecznie na jedzenie? Da się.
  Chciałbym powiedzieć, że jeżeli chodzi o jedzenie to Polska jest najtańszym krajem w Europie i można się tu wyżywić za około 100zł miesiecznie.

  Właśnie kończe taki miesiąc za 100zł. Musze powiedzieć, że ani razu nie byłem głodny-ba!-momentami byłem nawet przejedzeony, zapchany.

  Nie zaliczam do jedzenia pica, co chyba oczywiste, bo jedzenie to jedzenia a picie to picie i na samą Cole wydałem koło 200zł(2 litry dziennie, czasami jeszcze wieczorem dokupowałem litrowa Colę).

  A więc przechodząc do jadłospisu za 100 zł. Aby przeżyć miesiąc za 100 zł potrzeba:

  1kg ryżu ok.3zł
  1kg makaronu ok.2,5 zł
  1kg kaszy jęczmiennej około 2 zł
  6kg ziemniaków ok.8zł
  2kg margaryny ok 5 zł
  150 bułek około 50zł
  10 paczek Chochoszoków ok. 20
  15 sosów do potraw jeden po około 50 groszy-około 7 zł, lub kilka sosów gotowych po ok.3 zł.
  Razem około 100zł. Zostało mi jeszcze 7 złotych z tej stówy. Nieźle.

  Jak to jemy?

  Rano zagotować gar sosu-mamy na 2 dni.
  Pierwszy tydzień-makaron. 5 bułek dziennie, pół paczki Chocoszoków.
  Drugi tydzień-ryż. 5 bułek dziennej, pół paczki Chocoszokw.
  Trzeci tydzień-kasza jęczmienna, 5 bułek, pół paczki Chocoszokwó.
  Czwarty tydzień-6 kilo ziemniaków, 5 bułek , pół, paczki Chocoszoków.
  Zamiast Chocoszoków można kupować krem czekoladowy-400 gr za 2,5zł albo zwykle kulki czekoladowe, można nabyć za 1-2 zł 300 gramów.

  Także jadłospsis jest sprawdzony i bardzo sycący-nawet zostało mi jeszcze trochę ryżu i kaszy, bo kilogram na tydzień to naprawdę jest aż nadto.

  Brakowało mi jedynie serków, jogurtów i rybek. Ale bez problemu mogę taki miesiąc powtórzyć-mówię to jako osoba która lubi jeść, objadać się, czy nawet obżerać.

  Jeden Władysław Jagiełło i masz jedzenie na cały miesiąc. Pozdrawiam.

  Niech żyje Jarosław po wsze wieki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.