- Reklama -

- Reklama -

Piorun strzelił w oborę

- Reklama -

 
W minionym tygodniu doszło do pożaru, który spowodowany był wyładowaniem atmosferycznym. W akcji uczestniczyło 37 strażaków.

14 sierpnia piorun uderzył w oborę w Luchowie Górnym (gmina Tarnogród). Na ratunek mieszkańcom wyruszyła 1 jednostka Państwowej Straży Pożarnej i 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W akcji uczestniczyło 37 strażaków. Ich działania trwały 4,5 godziny, a  polegały one na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącej się obory. Przyczyną pojawienia się ognia było wyładowanie atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Właściciele przed przybyciem straży ewakuowali trzodę chlewną, cztery maciory, dwa knury i 20 prosiąt. Spłonął dach obory w 90%, 5 m3 siana, trzy pilarki do drewna, kosa spalinowa, drobny sprzęt gospodarski oraz elektronarzędzia.

Podczas pożaru niegroźne obrażenia odniósł właściciel posesji. Na stopę spadła mu cegła.

Burz z pewnością nie wolno lekceważyć. To śmiercionośny żywioł, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Można jednak, stosując kilka najprostszych zasad, uchronić się przed niszczycielską potęgą piorunów. Jeśli jesteśmy w domu a zaczyna grzmieć, natychmiast zamknijmy okna i odłączmy wszystkie urządzenia z sieci energetycznej. Pamiętajmy, że trzeba to koniecznie zrobić także z anteną satelitarną. Jeśli wypoczywamy nad wodą, oddalmy się od jeziora czy morza, bo woda najlepiej przewodzi prąd. Nie zbliżajmy się także do metalowych urządzeń i nie chowajmy pod drzewami. Jeśli jedziemy samochodem podczas burzy, musimy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu z dala od drzew, rusztowań i słupów energetycznych. Jest to najbezpieczniejsze schronienie, bo jego karoseria odbija prąd. Jeśli burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni, np. na łące, nie chowaj się pod drzewami. Kucnij, złącz nogi i usiądź na plecaku lub zwiniętym ubraniu, nie na gołej ziemi. Najlepiej schroń się w rowie, by nie być najwyższym punktem w okolicy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i gospodarcze, na ochronę przed piorunem powinien się składać piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa i dodatkowo zabezpieczenia wewnętrzne. Piorunochron ma przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz domu połączeń wyrównawczych i aparatury jest natomiast ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej oraz podłączonych do niej urządzeń elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego i łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.