- Reklama -

Piknik Ekologiczny z Janem Pawłem II (film)

Organizatorami Pikniku Ekologicznego z Janem Pawłem II, który odbył się w sobotę 7 września, była Fundacja Gaudium et Spes wraz z parafią św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Piknik odbył się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 na placu przy kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Partnerem głównym tego przedsięwzięcia był Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna. Podczas pikniku zbierano surowce wtórne i zamieniano je na sadzonki iglaste i upominki, które w trakcie imprezy wydawały nadleśnictwa. Dzieci skorzystać mogły z szeregu atrakcji, m.in. posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle dotyczące ekologii. Były pokazy taneczne oraz wspólna zabawa przygotowana przez profesjonalnych animatorów. Wszystko to miało charakter proekologiczny, związany ze świadomym dbaniem o najbliższe otoczenie.

Dla dzieci, zaproszeni artyści przygotowali animacje o charakterze ekologicznym. Film poniżej:

Dodatkowo dzieci brały udział w konkursach tematycznych związanych z ochroną środowiska, a na koniec pikniku wylosowane zostały cenne nagrody, wśród których do wygrania były m.in. kosze ze słodyczami, słuchawki oraz rower. Były również stoiska z żywnością eko, a Nadleśnictwa Biłgoraj, Zwierzyniec Janów Lubelski przygotowały wspólne stoisko edukacyjne dla dzieci.

- Reklama -

– Wydarzenie to przede wszystkim ma na celu zgromadzić dzieci i rodziny, aby poprzez zabawę, występy teatralne i różne konkursy poznawały przesłanie Jana Pawła II w 20. rocznicę jego pobytu w Zamościu, podczas którego mówił i zachęcał nas do ochrony środowiska. Chcemy, nawet w dzień po uchwaleniu ustawy o segregacji śmieci, uczyć, jak szanować środowisko poprzez segregację śmieci, ochronę wody. Chcemy zwracać uwagę na to, żeby nie wyrzucać gdzieś tam surowców wtórnych, bo można je zebrać i przynieść, a dzięki temu otrzymać roślinkęmówi ks. Krystian Bordzań z parafii pw. Jana Pawła II w Biłgoraju. – Musimy chronić nasze środowisko naturalne, bo jak mówił papież Jan Paweł II, mamy daną ziemię od Pana Boga po to, żeby jej nie niszczyć, ale bardziej ją rozwijać i pielęgnować – dodaje ksiądz. – Cieszę się bardzo, że w tym dniu tak wiele dzieci wzięło udział w pikniku, a także całe rodziny i dorosłe osoby. Tak naprawdę to bardzo duże wydarzenie. Nie spodziewałem się, że takie będzie, ale widać Pan Bóg poprzez pogodę mam pobłogosławił i dzięki temu skorzystało dużo osób – podsumowuje.

Mieszkańcy Biłgoraja i okolicznych miejscowości na piknik najwięcej przynieśli makulatury, ale udało się też uzbierać dużo sprzętu elektronicznego, tj. telewizory pralki, żelazka, komputery. Bardzo dużo zebrano również baterii, szklanych butelek oraz słoików. W zamian za te odpady mieszkańcy otrzymywali do posadzenia sosny, świerki i jodły, których sadzonki podarowało Nadleśnictwo Gościeradów.

Patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Środowiska, Województwo Lubelskie, Powiat Biłgorajski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwa: Biłgoraj, Zwierzyniec, Gościeradów i Janów Lubelski. Wśród głównych sponsorów tego wydarzenia znajdują się firmy: Fabryka Cukierków „Pszczółka”, Sp. z o.o. FK-MET Ewa Gleń-Maciocha. Sponsorzy wspierający to: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Spółka z o.o., Zamojskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BUDMAT” Spółka Jawna. Piknik Ekologiczny z Janem Pawłem II to część dużego projektu o nazwie: Kocham, szanuję i chronię środowisko naturalne, w ramach którego odbywają się zajęcia szkolne. Na zakończenie projektu 7 października br. w Biłgorajskim Centrum Kultury zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęcona nauczeniu Papieża o ekologii. Konferencja skierowana będzie do nauczycieli biologii, przedmiotów związanych ze środowiskiem, a także do pozostałych ludzi, którzy zajmują się jego ochroną w poszczególnych urzędach, oraz do młodzieży uczącej się w Technikum Leśnym i uczniów klas o profilu biologicznym.

O Pikniku Ekologicznym z Janem Pawłem II, opowiada organizator tego wydarzenia ks. Krystian Bordzań, Posłuchaj nagrania:

dav

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.