- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze na „wąwozówki”

Samorządy z powiatu biłgorajskiego znalazły się w gronie szczęśliwców, które wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim otrzymały promesy na remont dróg z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zadania związane z likwidacją osuwisk, ochroną wąwozów lessowych przed erozją oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych na swoim terenie.

W uroczystości uczestniczyli wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Dzisiaj niezwykły dzień dla Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że 48 samorządów będzie zadowolonych, a  przede wszystkim mieszkańcy powiatów i gmin, które uzyskają wsparcie. To największe wsparcie w historii, które województwo lubelskie otrzymało. To początek tych środków, które będą kierowane na Lubelszczyznę. Zabezpieczenie w zakresie dróg, też będzie stuprocentowe. Ufam, że te potrzeby, które państwo widzicie będą zabezpieczone i nie będziecie się borykać z trudnościami, które dzisiaj macie. Moją rolą jest dbanie o Lubelszczyznę. Cieszę się, że rząd Mateusza Morawieckiego dostrzega te potrzeby. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej służyła mieszkańcom Lubelszczyzny – mówiła wicemarszałek Beata Mazurek.

- Reklama -

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  i Administracji przyznało z rezerwy nr 4 promesy na kwotę jakiej dotąd nie było. – Jest czego gratulować. Wystąpiliście za pośrednictwem wojewody lubelskiego do ministra spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe konieczne do tego, żeby w pięknym, ale niekiedy trudnym infrastrukturalnie terenie można było naprawić wszystkie te szkody, które powstały w wyniku rozmaitych zjawisk atmosferycznych, w szczególności opadów deszczu. Gratuluję, ponieważ państwa wnioski w zakresie osuwisk i utwardzania dna wąwozów zostały zrealizowane przez MSWiA w stu procentach. Jeśli chodzi o drogi, to jest w granicach 65 procent, ale tych środków w tym roku również na pozostałe zadania w zakresie usuwania skutków na drogach pieniędzy z MSWiA nie zabraknie. Od trzech lat mamy wyjątkowe lata. W zeszłym roku środków mieliśmy 37 mln złotych. To było o całe 20 mln złotych więcej niż w roku 2016 i o kolejne miliony złotych więcej niż w latach ubiegłych. Te trzy lata są rekordowe, jeśli chodzi o ilości środków z rezerwy celowej nr 4 MSWiA. Na ten moment to jest ponad 45 mln złotych, czyli o 8 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku – podkreślił wojewoda Przemysław Czarnek.

Z dofinansowania skorzysta 48 samorządów województwa lubelskiego, w tym gminy naszego powiatu:  Biszcza,  Frampol, Goraj, Turobin oraz powiat biłgorajski.

Łącznie jednostki samorządu terytorialnego otrzymały: 24 675 000,00 zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (3 powiaty i 21 gmin), 13 422 816,00 zł na ochronę  wąwozów lessowych przed erozją (3 powiaty oraz 29 gmin) i 7 587 000,00 zł na likwidację osuwisk (gmina i powiat).

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.