- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze dla strażaków

Do 10 września br. Ochotnicze Straże Pożarne mogą wnioskować o fundusze m.in. na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. Taka możliwość pojawiła się po raz pierwszy dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln zł.

- Reklama -

Wnioski o udzielenie dotacji OSP mogą składać do właściwego terytorialnie komendanta powiatowego PSP. Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które  pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskały rangę ustawową – pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania.

Do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, oprócz zadań związanych m.in. z gaszeniem pożarów, wpisano następujące zadania realizowane przez OSP: organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych; organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej; upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej; propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Wydatki na realizację tego zadania będą pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. W 2019 r. OSP na dofinansowanie tych zadań otrzymają z budżetu państwa 82 mln zł.

Na co dzień druhowie, bez względu na porę dnia i nocy, śpieszą z pomocą potrzebującym, ratując życie i zdrowie ludzi, mienie i środowisko. – Oprócz walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami integrują oni społeczności lokalne, prowadzą działalność społeczną, oświatową, kulturalną czy sportową, propagują zasady udzielania pierwszej pomocy, uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, państwowych i religijnych. Tę cenną aktywność Ochotnicze Straże Pożarne przejawiają od wielu lat, jednak zadania z nią związane dotychczas nie miały swojego umocowania ustawowego, a były odzwierciedlone jedynie w statutach poszczególnych jednostek – podkreśla Jarosław Zieliński, szef MSWiA.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.