Pieniądze dla stowarzyszenia

Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna otrzymało 3 tys. zł dotacji na zagospodarowanie terenu wokół miejscowej figury Matki Boskiej.

 
Wójt gminy Goraj udzielił dotacji w wysokości 3 tys. zł Stowarzyszeniu Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna na wparcie realizacji zadania pt.: „Wszystko dla niej…”.

 Figura Matki Boskiej mieści się na wzgórzu przy cmentarzu grzebalnym w Goraju. Jest to „Źródło Nadziei” Goraja, które wprowadza wszystkich na cmentarz grzebalny. Swoimi rozpostartymi ramionami wita wnoszonych podczas ostatniej drogi mieszkańców parafii Goraj ale też odwiedzających groby swoich bliskich. Figura pełni bardzo ważną rolę podczas różnych świąt kościelnych czy państwowych. Przy niej zbierają się parafianie podczas poświęcenia pól, podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, mieszkańcy składają wieńce i kwiaty jako dziękczynienie.

Figura liczy około 100 lat, a od 12 lat Stowarzyszenie Kobiet Goraja  Kobieta Aktywna opiekuje się tym obiektem. W 2009 roku figura została odrestaurowana, po czterech latach zostało wykonane zadaszenie. W 2018 roku w wyniku budowy drogi do cmentarza z jednej strony a z drugiej budowy alejki teren wokół figury został zdewastowany. Obecnie został uporządkowany z nielicznych kamieni, konarów i korzeni ale wymaga adekwatnego do powagi miejsca profesjonalnego zagospodarowania.

Członkowie organizacji m.in. przygotują teren do prac, a następnie wyłożą go odpowiednim materiałem zapobiegającym przed chwastami i chroniącym rośliny posadzone. Wokół nowo posadzonych roślin zostanie wysypana kora, żwir i kamienie.

Realizacja zadania potrwa do końca sierpnia br.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.