- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze dla parafii

Do czterech parafii na terenie powiatu biłgorajskiego trafią środki samorządu powiatu biłgorajskiego. Łącznie będzie to 50 tys. zł.

- Reklama -

 

Parafia rzymskokatolicka  pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju, parafia rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, parafia rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie, parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Św. i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju to parafie, do których trafią środki samorządu powiatu biłgorajskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju otrzyma dotację w wysokości 5 tys. zł. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na kontynuację podjętych prac w części nawy głównej według „Programu konserwatorskiego dotyczącego prac renowacyjnych przy polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego”, opracowanego przez mgr. Marcina Chojkowskiego, konserwatora krakowskiego, zatwierdzonego w 2018 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora w Lublinie, Delegatura w Zamościu, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Według zaleceń Głównego Konserwatora Zabytów jest konieczność odkucia cementowej warstwy tynków przyziemia z wymianą tynków i likwidacją lamperii olejnej położonej w latach 60. minionego stulecia, która spowodowała wysolenia i od spoinowania tynku cementowego oraz przez zawilgocenie uszkodzeń w strukturze samej cegły, wykonanie badań stratygraficznych w obrębie ścian zakrystii (odkrywek pasowych i sond schodowych) oraz wykonanie otworów w podwieszonym suficie, wykonanie odkrywek na obecnym stropie, wymianę tablicy rozdzielczej i prace konserwatorsko malarskie przy polichromii na sklepieniu ścian bocznych zakrystii.

- Reklama -

Parafia rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie otrzyma 15 tys. zł z przeznaczeniem na konserwację i restaurację ołtarza głównego w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie – Etap I konserwacja techniczna drewnianej struktury, złoceń i rzeźb, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie otrzyma 15 tys. zł z przeznaczeniem na zagospodarowanie działki terenu, polegające na utwardzeniu alejek i ciągów pieszo-jezdnych na cmentarzu parafialnym w Radzięcinie, wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Również 15 tys. zł trafi do parafii rzymskokatolickiej pw. Trójcy Św. i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie remontu i przebudowy ogrodzenia kościoła parafialnego, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Iwona mówi

    Przecież ci z wnmp w Biłgoraju już odnowili ogrodzenie – jeszcze za mało?! jak nie mają gdzie pieniędzy wepchać to niech oddadzą tym którzy naprawdę potrzebują a nie klechom oddają ot tak za nic
    To jest skandal!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.