- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze dla OSP

Władze powiatu biłgorajskiego wygospodarowały dodatkowe środki na pomoc Ochotniczym Strażom Pożarnym. W 2021 roku jednostki będą mogły starać się o dofinansowanie z zakresu porządku, bezpieczeństwa, ratownictwa i ochrony.

- Reklama -

Radni powiatu biłgorajskiego debatowali na temat zmiany uchwały dotyczącej Programu współpracy Powiatu Biłgorajskiego z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok. Chodzi o dodanie punktu mówiącego o możliwości pozyskiwania przez jednostki OSP środków na zadania w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i ochrony ludności (upowszechnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i obronności w formie konkursów, imprez, publikacji; doskonalenie umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia poprzez ćwiczenia, szkolenia; podnoszenie gotowości bojowej jednostek ochotniczej straży pożarnej poprzez zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego). Zapisano na ten cel kwotę 130 tys. zł.

Przed głosowaniem głos w dyskusji zabrał radny Mirosław Późniak. – Nie ma w ogóle tutaj chęci w mojej wypowiedzi, żeby to deprecjonować. Ratownictwo medyczne i system ratowniczo-gaśniczy to są w tej chwili dwa kluczowe zadania, przed którymi stoi cała Rzeczpospolita i nie tylko. Chciałem też zwrócić uwagę, że OSP mają wiele innych źródeł finansowania, np.: stałe dotacje rządowe, dotacje z gmin. Z tego co jest mi wiadomo, z gminy Biłgoraj mniej więcej rocznie to są dotacje w granicach 80 tys. zł, jeżeli chodzi o straże na terenie gminy. Są dotacje rządowe MSWiA, Fundusz Sprawiedliwości – mówił. Wymienił, że strażacy mogą starać się o dofinansowanie swoich działań i zakup sprzętu m.in. z  funduszy składkowych Ubezpieczeń Społecznych, ze związków Ochotniczych Straży Pożarnych w Lublinie, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podkreślił, że powiat na zadania z zakresu wspierania rodziny przeznaczył kwotę 3 mln 300 tys. zł, z zakresu kultury – 55 tys. zł, z zakresu kultury fizycznej – 60 tys. zł, z zakresu turystyki krajoznawczej – 30 tys. zł, z zakresu ochrony zdrowia i promocji 10 tys. zł. – Natomiast nowe zadanie na „dzień dobry” otrzymało kwotę 130 tys. zł – skomentował radny. Interesowało go, z jakiego działu kwota ta będzie finansowana z budżetu powiatu. Skarbnik powiatu Grzegorz Płecha wskazał, iż projekt budżetu przewiduje rezerwę na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową w kwocie 200 tys. zł.

Następnie głos w dyskusji zabrał radny Michał Dec, który odniósł się do wypowiedzi przedmówcy. – Nie zgodzę się z kolegą radnym, bo ja znam zakres zadań OSP. Strażacy na każdej wsi, w każdej gminie są proszeni, angażowani do różnych spraw. Czy to są święta kościelne czy państwowe, czy nawet zabezpieczenie takich czy innych zdarzeń. Często są angażowani do zdarzeń losowych jak wypadki samochodowe, pożary. Każda gmina robi wszystko, żeby straż dofinansować – mówił. Podkreślił, że dobrze, że wsparcie pójdzie również z budżetu powiatu.

- Reklama -

Do uchwały odniósł się również starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Budżet powiatu dostrzegł i wspomógł działania Ochotniczych Straży Pożarnych. Rzeczywiście, działalność tych jednostek w małych miejscowościach, w gminach jest nieoceniona i na pewno powinna być zauważona także przez samorząd powiatowy. Tych jednostek w każdej gminie jest dużo. W skali powiatu jest ich ponad 100. Tak więc 130 tys. wydaje się nie być wygórowaną kwotą dla tych wszystkich jednostek – mówił. Dodał, że kryteria rozdysponowywania środków będą sprawiedliwe. Podziękował radnemu Janowi Małyszy za inicjatywę tego programu. – To on wyszedł z takim pomysłem i rzeczywiście, w Zarządzie wszyscy się zgodziliśmy – wyjaśniał. Starosta zwrócił się do radnych z prośbą o docenienie jednostek straży pożarnej. Pełnią one bardzo ważną funkcję również kulturową w lokalnych społecznościach.

Radny Jan Małysza zauważył, że z Ochotniczą Strażą Pożarną związany jest już od ponad 25 lat. – Mam na co dzień do czynienia i z tymi ludźmi, i z wyjazdami do akcji ratowniczo-gaśniczych. Wspieramy różne programy na terenie powiatu. Są to programy z zakresu kultury, ochrony zabytków i też można powiedzieć, że są inne źródła finansowania. Kwota wydaje się być wysoka, natomiast to nie są duże środki, które mogą być przeznaczone na zakup sprzętu czy szkolenia – mówił.

Aprobatę dla nowego programu wyraził również radny Henryk Paska. – Mam nadzieję, że idzie to w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Jestem przekonany, że ta kwota będzie służyć w kontekście poprawy zarówno mieszkańców, jak i wizerunku funkcjonowania straży w naszym powiecie – dodał.

Radni uchwałę podjęli przy jednym głosie wstrzymującym się.

 

 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Strażak mówi

  A jakie kryteria trzeba spełnić by się starać o te środki i na co można je wydać na jaki sprzęt Strażacki.
  Jeszcze Żabno dostało , są to trzy jednostki na 96

 2. OSP mówi

  @Strazak Mówi choćby OSP Jasiennik Stary czy OSP Jedlinki w gminie Potok Górny 🙂

 3. Strażak mówi

  Dziękuje że powiat pomyślał o OSP są to nie duże w skali potrzeb dla wyposażenia całego powiatu dla OSP ale zawsze coś . Jestem strażakiem OSP z terenu wiejskiego wyjeżdżamy na każde wezwanie PSP nie odmawiamy pomocy innym , ale dotacje co co pan radny Mirosław Późniak powiedział to dostają najczęściej OSP włączone do KSRG lub co mają być włączone do KSRG , mam pytanie do pana radnego niech powie która jednostka w powiecie dostała nowy samochód Strażacki co nie należy do KSRG ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.