- Reklama -

Pieniądze dla dzieci

Pierwsze pieniądze w ramach programu "Rodzina 500+" trafiły już do mieszkańców Biłgoraja. Tylko w lipcu do biłgorajskiego MOPSu wpłynęło ponad 1500 wniosków.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju tylko w lipcu wpłynęło 1519 wniosków na świadczenie wychowawcze drogą elektroniczną. Natomiast do 9 sierpnia zostało złożonych 469 wniosków o świadczenie wychowawcze w formie papierowej. Na świadczenie dobry start w lipcu 2019 r. drogą elektroniczną wpłynęło 1061 wniosków. Natomiast do 9 sierpnia 2019 r. zostało złożonych 1567 wniosków, w tym w formie papierowej 422.

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia br., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października br. – Jednak już w lipcu po otrzymaniu odpowiednich środków z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie zostały uruchomione pierwsze wypłaty nowo przyznanych świadczeń 500+ na łączną kwotę 431 462,00 zł – informuje Anna Dziadosz, kierownik biłgorajskiego MOPS.

Ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do dnia 30 września.

- Reklama -

W całej Polsce do końca lipca świadczenie „500+” otrzymało już 1,084 mln dzieci na kwotę 540 mln zł. Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w tym okresie w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).

Do tej pory rodzice złożyli już ponad 2,67 mln wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”. I chociaż samorządy mają zgodnie z przepisami 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Od 1 do 31 lipca w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków została wydana w gminie informacja o przyznaniu świadczenia.

Polacy chętnie wnioskują online również o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory złożono już ponad 1,68 mln wniosków o to świadczenie. Najwięcej złożono w woj. mazowieckim (ponad 258,5 tys.) oraz śląskim (ponad 234 tys.). Uwaga, od sierpnia weszły w życie zmiany rozszerzające krąg osób, które skorzystać mogą z tego świadczenia. Od teraz to także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.