kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze z „500 plus” bedą przed świętami?

- Reklama -

Mieszkanka Biłgoraja ma kilkoro dzieci. Co miesiąc otrzymuje pieniądze z programu Rodzina 500 plus. Kobieta jednak twierdzi, że są one wypłacane nieregularnie, co uniemożliwia zaplanowanie domowego budżetu. – Zdarza się, że pieniądze mam dopiero ostatniego dnia danego miesiąca. Nigdy nie wiem, kiedy one będą, przez to nie mogę zaplanować wydatków. Pieniądze te to duża pomoc – twierdzi. Martwi się również, kiedy będą wypłaty w grudniu. – Święta za pasem, a ja nie wiem, czy będę miała z czego je zrobić. Zakupy, prezenty dla dzieci. Wszystko kosztuje – mówi.

Okazuje się, że terminy wypłat świadczeń określają przepisy odpowiednich ustaw. Biłgorajski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zobowiązany jest do wypłaty świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych do ostatniego dnia miesiąca, za który zostało przyznane świadczenie, na przykład za listopad, do ostatniego listopada. Jak mówi w rozmowie z NOWą kierownik biłgorajskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Dziadosz, informację o terminie wypłat świadczeń świadczeniobiorcy otrzymują w decyzji przyznającej świadczenia.

toyota Yaris

W Biłgoraju świadczenia wychowawcze (500+)  wypłacane są 26 dnia każdego miesiąca. Natomiast świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego – 27 dnia każdego miesiąca. – W przypadku, gdy wyżej wymienione terminy wypłat świadczeń przypadają na dzień wolny od pracy, wypłata świadczenia następuje następnego dnia roboczego. Do czerwca 2016 r. świadczenia wypłacane były 20 i 25 dnia każdego miesiąca – podkreśla Anna Dziadosz.

Zmiana terminów wypłat świadczeń od lipca 2016 r. wynika z wytycznych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, które otrzymały wszystkie gminy województwa lubelskiego. – LUW w Lublinie w piśmie z dnia 15 maja 2016 r. poinformował, że nie jest uzasadnione dokonywanie płatności świadczeń przed 25 dniem miesiąca, jak również, że ustalenie wypłat po wskazanym dniu umożliwia sprawne i terminowe przekazywanie środków z budżetu państwa i przestrzeganie zasad dyscypliny finansowej – dodaje kierownik. Dodaje, że o przesunięciu terminów wypłat świadczeń od lipca br. Miejski Ośrodek informował na stronie bip: www.mopsbilgoraj.naszbip.pl oraz na tablicy ogłoszeń w budynku Ośrodka. Ustalone terminy wypłat świadczeń są zgodne z zapisami ustawowymi oraz wytycznymi Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Czy pieniądze trafią do rodzin przed świętami? Okazuje się, że tak. – Z informacji uzyskanych z Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie wynika, że w grudniu br. środki na świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze zostaną przekazane gminom w terminach, które pozwolą na realizację wypłat przed świętami – wyjaśnia kierownik Dziadosz.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju od początku obowiązywania ustawy zostało złożonych 2060 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (program Rodzina 500+).

Zdarzyły się również sytuacje, że pieniądze zostały zamienione na bony. Dlaczego? Zmiana formy wypłaty przyznanych świadczeń w całości lub w części z formy pieniężnej na rzeczową lub opłacanie usług ma miejsce w sytuacji marnotrawienia przyznanych świadczeń lub wydatkowania ich niezgodnie z celem. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju zmianę formy przekazywania świadczeń w przypadku programu Rodzina 500+ zastosowano u 3 rodzin.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.