- Reklama -

Pieniądze z 500+ już na kontach mieszkańców

Na pieniądze z programu 500+ czeka wiele rodzin w naszym powiecie. Niejednokrotnie mieszkańcy kierowali do nas pytania, dlaczego pieniędzy jeszcze nie ma na ich kontach. – Dla mnie pieniądze z 500+ to bardzo duży zastrzyk gotówki. Złożyłam wniosek jeszcze w kwietniu, a pieniędzy jeszcze nie ma na koncie. Nie dostałam nawet decyzji, czy pieniądze mi się na pewno należą – skarżyła się w ubiegłym tygodniu mama trojga dzieci. – Ile jeszcze muszę czekać? Taka pomoc to dla mnie naprawdę dużo pieniędzy. Moje dzieci marzą o swoich łózkach, bo teraz śpią we dwoje na jednym. Za 500+ mogłabym w końcu im je kupić – dodaje. 

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja przedstawia się w naszych ośrodkach pomocy społecznej. Dzwoniliśmy do niektórych i pytaliśmy o liczbę złożonych wniosków i czy pieniądze są już na kontach wnioskujących rodzin. Interesował nas okres pierwszych trzech miesięcy, tj. kwiecień, maj i czerwiec. Grzegorz Szymanik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnogrodzie informował nas, że do miejscowego ośrodka wpłynęły 552 wnioski, w tym było 520 wniosków papierowych i 32 przesłanych drogą elektroniczną. Do końca czerwca wydano 518 decyzji. Do rozpatrzenia pozostało 19 wniosków. Za okres od 1 kwietnia do 30 czerwca wypłacono świadczenie wychowawcze na kwotę ponad 1 mln 239 tys. zł. 

Według informacji podanych przez Urszulę Dziurdzię, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Frampolu, mieszkańcy gminy Frampol złożyli w sumie 503 wnioski. Przez pierwsze 3 miesiące wydano 1 974 świadczeń na sumę 983 tys. 181 zł, czyli około 480 wniosków zostało już zrealizowanych. Jak zaznacza kierownik Dziurdzia, wiele wniosków jest takich, że za dany miesiąc rodzina nie otrzyma pełnej kwoty świadczenia, czyli 500 zł, ponieważ są przypadki, że dzieci skończyły już 18 lat albo np. urodziły się w połowie maja.

Do obszańskiego GOPS-u wpłynęło 349 wniosków o świadczenie wychowawcze. Stanisława Chodara, kierownik ośrodka, mówiła, że wśród nich było 9 wniosków dotyczących osób przebywających za granicą. Dokumenty te zostały przekazane do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Dwa wnioski zostały złożone 30 czerwca i tylko one nie zostały jeszcze rozpatrzone. Pozostali wnioskodawcy otrzymali już pieniądze na konta. Jak podaje kierownik Chodara, każdego miesiąca jest przelewana kwota w wysokości około 305 tys. zł. Za pierwsze trzy miesiące było to około 915 tys. zł.

- Reklama -

Do 30 czerwca do MOPS-u w Biłgoraju wpłynęło 1 910 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Rozpatrzono już 1 590 wniosków w tej sprawie. Wypłacono 6 125 świadczeń na 2 069 dzieci, na kwotę ponad 3 mln 104 tys. zł. Jak zaznacza kierownik biłgorajskiego MOPS-u Anna Dziadosz, ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. następuje w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Osoby, które przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowania programu 500+ nie złożyły wniosków, muszą pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jeśli nasz wniosek złożymy do 1 lipca, ale będą w nim błędy, to gmina wezwie nas do poprawienia wniosku. Będziemy mieli na to czas do 14 dni. Jeśli we wniosku będzie brakować np. dodatkowych dokumentów, wówczas gmina poprosi nas o uzupełnienie go w terminie od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznacza gmina). Np. jeżeli złożymy wniosek 1 lipca 2016 r. i będzie on zawierał błędy, wówczas gmina wezwie nas do ich poprawienia. Jeżeli zrobimy to w terminie wyznaczonym przez gminę, otrzymamy świadczenie wychowawcze od 1 kwietnia 2016 r.

 W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 r. obowiązuje zasada, że jeśli złożymy wniosek do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc nastąpią do końca tego miesiąca. To znaczy, jeżeli złożymy wniosek 8 sierpnia, decyzja i pieniądze trafią do nas do końca sierpnia.

Wniosek złożony po 10. dniu danego miesiąca oznacza, że decyzja i pieniądze trafią do rodziców do końca kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za cały miesiąc, w którym wniosek został złożony. To znaczy, jeżeli złożymy wniosek 17 sierpnia, świadczenie otrzymamy do końca września, ale również za sierpień.

Wniosek o „rodzina 500 plus” trzeba będzie składać co roku. Jest to konieczne ze względu na ew. zmianę sytuacji materialnej rodziny, a także np. ukończenie przez dzieci 18 lat. Tegoroczne decyzje obowiązują do 30 września 2017 r. W kolejnych latach prawo do świadczenia będzie ustalane na 1 rok – od 1 października do 30 września. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.