- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pieniądze dla parafii

5 tys. zł trafiło do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. W zabytkowym obiekcie mają być wykonane niezbędne prace.

Samorząd powiatu biłgorajskiego przeznaczył 5 tys. zł  na dofinansowanie prac restauratorskich i konserwatorskich polegających na odsłonięciu i konserwacji dekoracji malarskiej z 1900 roku ściany północnej, południowej i zachodniej pod chórem nawy kościoła filialnego pw. Ofiarowania Pańskiego w Bukownie. Obiekt ten jest pod "opieką" konserwatora zabytków.

- Reklama -

Historia kościoła filialnego w Bukowinie, zwanego potocznie "kościółkiem", wiąże się z dziejami wsi. W roku 1588 król Stefan Batory darował Bukowinę hetmanowi i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu w nagrodę za zwycięstwo pod Byczyną. Po utworzeniu Akademii Zamojskiej, w roku 1600 hetman "(…) wieś Bukowinę ze wszystkimi jej pożytkami i przynależnościami"nadał jako uposażenie profesorom uczelni. W 1637 r. staraniem profesorów Akademii Zamojskiej zbudowano w Bukowinie skromną kapliczkę. W latach 1674-1675 ks. Andrzej Abrek, profesor Akademii, zbudował nową kaplicę, która po licznych przebudowach została przekształcona w obecny kościół filialny pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Kościół, uznany za zabytek klasy zerowej, zbudowany jest na kamiennej podmurówce, z drewnianych ciosanych belek, ma konstrukcję zrębową na węgieł gładki; jest oszalowany i otoczony nietypowym w tym regionie góralskim ogrodzeniem z poziomo ułożonych tarcic.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.