Pięć gmin z Ziemi Biłgorajskiej, razem po pieniądze (foto)
Tak jak już informowaliśmy, urzędnicy pięciu gmin z powiatu biłgorajskiego, nawiązują ścisłą współpracę. Umowa została właśnie podpisane w UM Biłgoraj. Miasto Biłgoraj, gmina Biłgoraj, ale też Frampol, Tarnogród i Księżpol, mają wspólnie ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inwestycje. Wkrótce więcej szczegółów, a radość samorządowców, jak widać wielka.
- Reklama -
30 maja w Urzędzie Miasta Biłgoraja odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia międzygminnego Partnerstwa Gmin.
Partnerstwo powstało w 2022 r. jako efekt współpracy pomiędzy pięcioma samorządami: Miastem Biłgoraj, Gminą Biłgoraj, Gminą Księżpol, Gminą Frampol oraz Gminą Tarnogród.

W ramach współpracy powstał dokument strategiczny obejmujący wszystkie gminy Partnerstwa, dający podstawy do ubiegania się gminom o środki w ramach Programu Operacyjnego Fundusze dla Lubelskiego na lata 2021 – 2027 – Inne Instrumenty Terytorialne.
O idei inicjatywy pisaliśmy TUTAJ
Jak doszło do współpracy?
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
-Program ma polegać na współpracy między gminami, aby osiągać wspólne cele i realizować oczekiwania mieszkańców nie tylko jednej gminy, ale dużo szerszego środowiska – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja
Koordynatorem Grupy Roboczej opracowującej strategię jest Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza Miasta Biłgoraja:
-To nie jest tak, że my stanęliśmy i wymyśliliśmy sami wszystko w oparciu o intuicję. Te nasze badania, które zostały przeprowadzone wspólnie z naszymi doradcami i ekspertami powodują, że podejmujemy decyzje w oparciu o dane, a nie o intuicję. Takie partnerskei podejście od pewnego czasu promuje Unia Europejska, między innymi przez to, że w dokumentach wdrożeniowych są specjalne instrumenty finansowe dla partnerstw. I my, oczywiście, moglibyśmy powiedzieć, że nie interesuje nas partnerstwo, ale sami tedy wyłączamy się z możliwości pozyskania środków, które przeznaczone są na inne instrumenty terytorialne – wyjaśnia Jarosław Bondyra
Zastępca burmistrza przyznaje, że głównym powodem zawiązania partnerstwa jest zwiększenie szans na pozyskiwanie środków Unijnych na rozwój gospodarczy gmin przystępujących do projektu.
-Chcemy zmienić tą naszą rzeczywistość wykorzystując te środki zewnętrzne, Unijne, tak, aby jak największą pulę tych środków ściągnąć do naszych miast i gmin dla naszych mieszkańców – dodaje zastępca burmistrza.
Głównym celem jest rozwój przedsiębiorczości regionu poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii.
Jarosław Bondyra zachęca również mieszkańców do udziału w przygotowaniu projektu poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych:
-Zachęcam wszystkich do współpracy. Łatwo jest być cenzorem, a trudno jest wziąć odpowiedzialność na swoje barki i powiedzieć „Okey, próbujmy zrobić coś w naszym mieście, w naszej gminie, w naszym partnerstwie. W tym partnerstwie jest dla nas duża szansa” – mówi Bondyra.
- Reklama -
A gdzież to Jarosław Pierwszy Odnowiciel się podziewa że wysłał sekretarza, nie miał czasu dla ruwnych sobie, czy nie podrodze z dawnymi kolegami.