- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Pięć gmin z Ziemi Biłgorajskiej, razem po pieniądze (foto)

Tak jak już informowaliśmy, urzędnicy pięciu gmin z powiatu biłgorajskiego, nawiązują ścisłą współpracę. Umowa została właśnie podpisane w UM Biłgoraj. Miasto Biłgoraj, gmina Biłgoraj, ale też Frampol, Tarnogród i Księżpol, mają wspólnie ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inwestycje. Wkrótce więcej szczegółów, a radość samorządowców, jak widać wielka.

- Reklama -

30 maja w Urzędzie Miasta Biłgoraja odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia międzygminnego Partnerstwa Gmin.

 

 

Partnerstwo powstało w 2022 r. jako efekt współpracy pomiędzy pięcioma samorządami: Miastem Biłgoraj, Gminą Biłgoraj, Gminą Księżpol, Gminą Frampol oraz Gminą Tarnogród.

 

 

mr-1000x200px

W ramach współpracy powstał dokument strategiczny obejmujący wszystkie gminy Partnerstwa, dający podstawy do ubiegania się gminom o środki w ramach Programu Operacyjnego Fundusze dla Lubelskiego na lata 2021 – 2027 – Inne Instrumenty Terytorialne.

 

 

O idei inicjatywy pisaliśmy TUTAJ

 

Jak doszło do współpracy?

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

-Program ma polegać na współpracy między gminami, aby osiągać wspólne cele i realizować oczekiwania mieszkańców nie tylko jednej gminy, ale dużo szerszego środowiska – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja

 

Koordynatorem Grupy Roboczej opracowującej strategię jest Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza Miasta Biłgoraja:

 

 

-To nie jest tak, że my stanęliśmy i wymyśliliśmy sami wszystko w oparciu o intuicję. Te nasze badania, które zostały przeprowadzone wspólnie z naszymi doradcami i ekspertami powodują, że podejmujemy decyzje w oparciu o dane, a nie o intuicję. Takie partnerskei podejście od pewnego czasu promuje Unia Europejska, między innymi przez to, że w dokumentach wdrożeniowych są specjalne instrumenty  finansowe dla partnerstw. I my, oczywiście, moglibyśmy powiedzieć, że nie interesuje nas partnerstwo, ale sami tedy wyłączamy się z możliwości pozyskania środków, które przeznaczone są na inne instrumenty terytorialne wyjaśnia Jarosław Bondyra

 

Zastępca burmistrza przyznaje, że głównym powodem zawiązania partnerstwa jest zwiększenie szans na pozyskiwanie środków Unijnych na rozwój gospodarczy gmin przystępujących do projektu.

 

-Chcemy zmienić tą naszą rzeczywistość wykorzystując te środki zewnętrzne, Unijne, tak, aby jak największą pulę tych środków ściągnąć do naszych miast i gmin dla naszych mieszkańców dodaje zastępca burmistrza.

 

Głównym celem jest rozwój przedsiębiorczości  regionu poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii.

 

Jarosław Bondyra zachęca również mieszkańców do udziału w przygotowaniu projektu poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych:

 

-Zachęcam wszystkich do współpracy. Łatwo jest być cenzorem, a trudno jest wziąć odpowiedzialność na swoje barki i powiedzieć „Okey, próbujmy zrobić coś w naszym mieście, w naszej gminie, w naszym partnerstwie. W tym partnerstwie jest dla nas duża szansa” – mówi Bondyra.

 

 

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. ABC od tyłu mówi

    A gdzież to Jarosław Pierwszy Odnowiciel się podziewa że wysłał sekretarza, nie miał czasu dla ruwnych sobie, czy nie podrodze z dawnymi kolegami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.