Perła powiatu, a nawet województwa

Starania o remont kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym podjął proboszcz ks. Stanisław Zarosa jeszcze przed trzema laty. Jednak remont był możliwy dopiero w tym roku. Odnowienie elewacji kościoła odbyło się dzięki życzliwości parafian. Część środków na ten cel przeznaczyła też Rada Gminy Potok Górny.

W efekcie, po kilku miesiącach intensywnych prac, kościół odzyskał swój dawny blask, stając się tym samym dumą parafian. Teraz cieszy nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przyjezdnych.

W tym miejscu warto przypomnieć, że kościół został wybudowany w latach 1743-1754 z fundacji ówczesnego proboszcza ks. Grzegorza S. Jastrzębskiego, Teresy Zamoyskiej i Grabińskich (okoliczni dzierżawcy). Konsekrowany 11 grudnia 1754 roku przez bp. Wacława Hieronima Sierakowskiego. Jest to obiekt późnobarokowy, orientowany, murowany z cegły, otynkowany, trzynawowy, bazylikowy z transeptem. Prezbiterium jest jednoprzęsłowe, równej szerokości z nawą główną, zamknięte trójbocznie. W kościele znajduje się zakrystia ze skarbczykiem na piętrze, kruchta (dawny skarbiec). Wyposażony jest w korpus trójprzęsłowy z wąskimi nawami bocznymi, transept o silnie wystających, jednoprzęsłowych ramionach. Kościół parafialny otoczony jest starym murem krytym dachówką, z kapliczką, bramą, dzwonnicą i furtą na plebanię.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.