- Reklama -

- Reklama -

Patrzmy na siebie sercem

"Równość, wolność, akceptacja" - takie hasła widniały na transparentach niesionych przez uczestników Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

23 maja przez Biłgoraj przeszedł barwny pochód uczestników obchodów Dnia Godności. Razem z uczestnikami marszu przybyli: posłanka Genowefa Tokarska, starosta Kazimierz Paterak, burmistrz Janusz Rosłan, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, ks. Stanisław Budzyński, kierownicy i dyrektorzy jednostek, nauczyciele, opiekunowie i mieszkańcy miasta.

W pochodzie wzięli udział wychowankowie i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Biłgoraja, Biszczy, Józefowa, Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce i Tarnogrodzie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Biłgoraju, uczniowie szkół, przedszkolaki.

– Obchodzimy Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną już po raz dwunasty. To święto wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Dzień podkreślający równe prawa każdego człowieka i zakaz dyskryminacji – mówiła do zebranych na placu przed Biłgorajskim Centrum Kultury dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju Marzena Kopacz. – Życzę wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom odwagi w walce o marzenia i sił do zmieniania rzeczywistości w świat dostępny i pełen równych szans w korzystaniu z wolności i praw człowieka. Najmocniej zaś życzę poszanowania godności – zwracała się do uczestników święta.

- Reklama -

Pani dyrektor wspomniała, że od pierwszych obchodów Dnia Godności minęło 19 lat i przez ten czas dużo się zmieniło. Zmniejszyły się bariery edukacyjne, powstaje wiele szkół i placówek specjalnych czy integracyjnych. Zmniejszają się także bariery komunikacyjne, a nowe budynki są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozostaje jednak pytanie, czy znikają bariery kulturalne, bo to, co mamy w sercu, nie sposób uregulować żadnymi ustawami czy rozporządzeniami. – Dlatego właśnie pochodem godności chcemy zamanifestować, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Przemarszem po ulicach naszego miasta chcemy zwrócić uwagę, że osoby te mają prawo do nauki, do pracy, do szczęścia, do realizowania swoich marzeń, czyli do normalnego życia. Choć ze względu na swoją niepełnosprawność wymagają naszej pomocy i naszego wsparcia – podsumowała Marzena Kopacz.

Głos zabrała także posłanka Genowefa Tokarska, która jest matką niepełnosprawnej córki. Posłanka w swoim przemówieniu nawiązała do problemów opiekunów strajkujących w Sejmie i kierowała do nich słowa wsparcia. Do zebranych przemówił także starosta Kazimierz Paterak.  – Nasze serca są z wami. Jesteśmy otwarci na wasze potrzeby. Możecie na nas liczyć – powiedział.

Po części oficjalnej na scenie z programem artystycznym zaprezentowali się podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych. Odbyło się także podsumowanie konkursu rękodzieła „Zawitały Anioły”. Dużym powodzeniem cieszył się kiermasz ciast, zabawy z piłeczkami czy bańki mydlane. Szczególne zainteresowanie wywołał kącik z alpakami i dogoterapia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.