- Reklama -

- Reklama -

Patriotycznie w Turobinie

- Reklama -

W  II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie, który odbył się 9 września wzięło udział 23 wykonawców, w tym chóry, zespoły i soliści, w sumie 176 osób.  Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali Organizatorzy, Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, będący pomysłodawcą zorganizowania festiwalu, Ksiądz Dziekan Władysław Trubicki oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Trumińska. Również z inicjatywy Wójta Gminy Turobin już po raz drugi gościliśmy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który zarówno w ubiegłym roku jak i teraz występował nieodpłatnie.

W ten szczególny klimat piosenki patriotycznej wprowadziła licznie przybyłych uczestników i gości Kapela Turobińska, po czym rozpoczęły się prezentacje.

toyota Yaris

Jako pierwszy wystąpił chór Belcanto ze Szkoły Podstawowej w Żółkiewce, prowadzony przez Danutę Podgórską – Drozd , w wykonaniu którego usłyszeliśmy dwa utwory: Myślimy o Polsce i Zostały tylko ślady podków.

Po Belcanto na scenie pojawiła się Martyna Derkacz, reprezentująca Szkołę Podstawową w Czernięcinie Głównym,  która do festiwalu przygotowywała się z Panią Iwoną Snopek.  W wykonaniu Martyny usłyszeliśmy utwór Tak długo Was chłopcy nie było.

Najmłodszym uczestnikiem Festiwalu była 5-letnia Maja Zdun z Bychawy, która zachwyciła widzów tak przepięknym wykonaniem Polskich kwiatów, jak i nietuzinkowym wyglądem.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na nowej górze jadą żołnierze i Ojczyzna ma droga to utwory wykonane przez Chór Seniorów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu z Kazimierzem Oszustem na czele.

Z chwilą, gdy ucichły brawa po występie Chóru Seniorów rozległy się wdzięczne dziecięce głosy  chórku szkolnego ze Szkoły Podstawowej w  Gródkach, śpiewające Piosenkę małego patrioty i Jesteśmy Polką i Polakiem.

Gromkimi brawami powitano, znany szerokiemu gremium Chór Męski Klucz z Majdanu Starego, prowadzony przez Jerzego Rymarza. Panowie zaśpiewali Bogurodzicę i piosenkę pt. Jak nasza Polska długa i szeroka. Trudno było ukryć wzruszenie a jeszcze trudniej nie uhonorować chóru głośnymi oklaskami.

I licznie i pięknie zaprezentował się Gminny Ośrodek Kultury z Nielisza. Pani Renata Banach,  instruktor muzyki przygotowała zarówno pięciu solistów – Aleksandrę Bartoszczyk, która zaśpiewała Dziewczynę z granatem, Martynę Gil wykonującą  Modlitwę Katyńską, Oliwię Krawczyk śpiewajacą Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos, Bartłomieja Sobań z  interpretacją utworu zatytułowanego Miejcie nadzieję, Emilię Stefańską, która zaśpiewała utwór pt. 11 Listopada – jak i dwa zespoły: Iskierki i Wiolinki. Mali/ młodzi Nieliszanie przykuwali uwagę widzów i jurorów. Słuchanie ich to była wielka przyjemność a po zejściu ze sceny każdego z wykonawców pozostawał pewien niedosyt i żal, że już skończyli śpiewać.

Równie gorąco został powitany Konrad Styliński ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowie, który zaśpiewał dwie piosenki: Ułani, ułani i Róża czerwono, biało kwitnie bez.

Liczną grupą przybyli do Nas goście z Radecznicy, z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej. Andrzejkowe Nutki , prowadzone przez Monikę Studzińską zaprezentowały Marsz Sybiraków i Na znojną walkę, natomiast zespół Akord, pod kierownictwem Waldemara Paska zaśpiewał Modlitwę o Polskę i Bądź pozdrowiona Panianka Maryja. Natomiast znana nam już z ubiegłorocznego festiwalu Pani Jolanta Łapińska zaśpiewała Opowiedz Nam moja Ojczyzno i Gdzie są chłopcy z tamtych lat.

Pięknie zaprezentowała się Karolina Brzozowska, która wykonała dwa utwory: Quo vadis Polonia i Taki kraj.

Podczas II Festiwalu Piosenki Patriotycznej  nie mogło zabraknąć chórku szkolnego z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie. Iskierki przyciągały uwagę widzów nie tylko pięknym wykonaniem Dziewczyny z granatem i Pałacyku Michla ale też kostiumami.

Po Turobińskich Iskierkach na scenie pojawiły się Kresowianki z Koła Gospodyń z Żabcza z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Panie zaśpiewały Wojenko, wojenko i Deszcz jesienny, deszcz. Następnie wystąpił zespół Serenada, również z PCKiR w Dołhobyczowie. W wykonaniu Serenady usłyszeliśmy Bywaj dziewczę zdrowe oraz Czemu smucisz się, żołnierzu. Obydwa zespoły są prowadzone przez Pana Wiesława Skibę.

Ostatnią uczestniczką Festiwalu była Milena Saj, która przepięknym, aktorskim wykonaniem złożyła hołd największemu z bardów XX wieku – Jackowi Kaczmarskiemu, śpiewając Mury.

Konferansjerzy, Izabela Morawska i Adam Romański czuwali nad tym, by panowała miła, serdeczna atmosfera i zapraszając na scenę poszczególnych wykonawców, starali się przybliżyć widzom postaci solistów i zespoły.

W trakcie Festiwalu można była dołączyć do honorowych krwiodawców. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbywała się zbiórka krwi, zorganizowana z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Naszym hasłem było „100 dawców na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Tego typu akcja była zorganizowana po raz pierwszy. Zgłosiło się 68 chętnych do oddania krwi. Niestety nie wszystkim udało się pozytywnie przejść wstępną weryfikację. W sumie pobrano krew od 55 osób, czyli blisko 25 litrów. Oddawanie krwi to też jedna z form patriotyzmu. Krwi nie da się wyprodukować, więc jeśli tylko ktoś może powinien się nią podzielić, to nic nie kosztuje, nie boli, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia dawcy ale jest – czasem jedyną szansą – na życie i/lub zdrowie dla biorcy.

Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w  kościele parafialnym p. w. św. Dominika w Turobinie.  Jej szczególny charakter podkreśliła też aktywna obecność Chóru  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który uświetnił nabożeństwo swoim śpiewem. Nie sposób opisać wzruszenia jakie ogarnęło zgromadzonych w kościele wiernych kiedy żołnierze zaczęli śpiewać Bogurodzicę. To najstarsza polska pieśń, śpiewana na polach bitew, w szczególnie ważnych, radosnych ale i tragicznych dla Polaków chwilach, podniosła, wzruszająca i piękna.

Po Mszy Św. będącej zwieńczeniem II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie odbył się koncert  Chóru  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W świątyni zabrzmiały dźwięki znanych i uwielbianych przez Polaków piosenek żołnierskich z okresu I i II wojny światowej.  Publiczność nie mogła się powstrzymać przed włączaniem się do wspólnego śpiewania. Ułani, ułani, Przybyli ułani pod okienko, Rozkwitały paki białych róż, Hej chłopcy, bagnet na broń czy Rozszumiały się wierzby płaczące, to utwory, które zna każdy Polak, które w każdym z nas wywołują moc wzruszeń, poczucie narodowej dumy i jedności. Nic więc dziwnego, że nie było końca oklaskom. Na zakończenie koncertu chór zaintonował Boże, coś Polskę. Podziękowania dla chóru złożono na ręce dyrygenta w postaci symbolicznego, biało – czerwonego bukietu kwiatów.

Po koncercie odbyło się uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom dyplomów i statuetek za udział w festiwalu. Z ramienia Organizatorów wręczali je Wójt Gminy Eugeniusz Krukowski oraz Ksiądz Dziekan Władysław Trubicki, Po uhonorowaniu uczestników festiwalu przyszedł czas na długo oczekiwany moment – ogłoszenie wyników i laureatów II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie.

Jurorzy mieli wyjątkowo trudny „orzech do zgryzienia”. Komisję konkursową tworzyły osoby, na co dzień związane z muzyką. Przewodniczący Jury, Sławomir Niemiec – instruktor muzyki z Biłgorajskiego Centrum Kultury, Edyta Prokopiuk – instruktor muzyki , kierownik Kapeli Turobińskiej, Henryk Bochniak, emerytowany nauczyciel muzyki, członek wielu zespołów wokalno – instrumentalnych, Halina Wróblewska – chórzystka, Sławomir Kwiatkowski – chórzysta. Jurorzy oceniali: walory wokalne, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny. Zadanie nie było łatwe. Po burzliwych obradach Komisji konkursowej jej Przewodniczący ogłosił, że zwycięzcą II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie został Chór Męski Klucz z Majdanu Starego. Miejsce II zajął zespół Iskierki z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, który zaprezentował Wolność Marka Grechuty. III miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka festiwalu – Maja Zdun.

Nagrody dla zwycięzców ufundował Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski.

II Festiwal Piosenki patriotycznej w Turobinie honorowym patronatem objęli: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek który również poprzez Pana Andrzeja Kozinę przekazał dyplomy na ręce uczestników festiwalu, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak.

Dla wszystkich uczestników festiwalu przygotowany był poczęstunek.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji II Festiwalu Piosenki patriotycznej oraz zbiórki krwi. Podziękowania kierują do pracowników Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie, Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie, do Pań ze stołówki szkolnej, do uczennic ZSOiZ, które opiekowały się uczestnikami festiwalu, Jurorów, do wszystkich Pań, które przygotowały pyszne ciasta oraz do Pań, które pomagały grupie medyków zajmujących się poborem krwi. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwali druhowie z OSP z Turobina.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.