Patriotyczne świętowanie w Tarnogrodzie

Jak co roku, mieszkańcy gminy Tarnogród 3 maja spotykają się przy Kopcu Kościuszki, aby złożyć hołd niepodległej Ojczyźnie.

 Kopiec Kościuszki usypany został przez mieszkańców Tarnogrodu w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Tradycją miasta jest, że w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mieszkańcy spotykają się w tym miejscu, oddają hołd wodzowi, a następnie pochodem udają się do kościoła parafialnego, aby modlić się w intencji Ojczyzny.

Tradycji stało się zadość także w tym roku. 3 maja mieszkańcy zebrali się w tym miejscu, aby rozpocząć uroczystości patriotyczne. Po odegraniu hymnu państwowego wiązanki przy Kopcu Kościuszki złożyły delegacje pracowników Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, Stowarzyszenia Kombatantów RP i Osób Represjonowanych, zarząd gminny PiS, tarnogrodzkiego Stowarzyszenia Patriotycznego, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy, Związku Zawodowego „Solidarność” przy Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie, Przedszkola Miejskiego, Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, Szkoły Podstawowej w Różańcu Drugim, Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu, Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Środowiskowego Domu Pomocy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zakładu Komunalnego.

Następnie referat historyczny wygłosiła Jolanta Grelak. – 3 maja Kościół Katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Mari Panny Królowej Polski. nawiązuje ono do ważnych wydarzeń w naszej historii – obrony Jasnej Góry przed Szwedami, ślubów króla Jana Kazimierza, powierzenia Królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została ustanowiona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Oficjalnie święto jest obchodzone od 1923 roku. Wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.  Święty Jan Paweł II powiedział, że w Konstytucji 3 Maja odczytujemy prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. I dlatego Konstytucja majowa w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości, była dokumentem  opatrznościowym. Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w słowach konstytucji – mówiła do zebranych. – Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas wzorem do naśladowania – podsumowano.

W kolejnej części uroczystości pochód, w asyście orkiestry dętej, pocztów sztandarowych straży, organizacji kombatanckich i społecznych, z delegacjami pracowników Urzędu Gminy, szkół, przedszkoli i mieszkańców, przemaszerował ulicami miasta do kościoła parafialnego, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Tego dnia odbyła się także uroczysta akademia w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, podczas której zaprezentowała się młodzież szkolna i z zespołu wokalnego działającego przy TOK. Wręczono także nagrody uczestnikom konkursu plastycznego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.