- Reklama -

- Reklama -

Parzy i zabija

- Reklama -

 
Barszcz Sosnowskiego często wzbudza zainteresowanie osób, które nie widziały go wcześniej i nie mają pojęcia o jego groźnych właściwościach. I trudno się dziwić. Osiągając nawet cztery metry wysokości łodygi, na szczycie których wyrasta kwiatostan mogący osiągać średnicę pół metra, wygląda imponująco. Ale skutki takiego zwiększonego zaciekawienia mogą okazać się dramatyczne. Mimo że apele o ostrożność powtarzane są co roku, nadal dochodzi do groźnych poparzeń.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Mało kto wie, jak bardzo niebezpieczna jest ta roślina.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Barszcz Sosnowskiego jest zaliczany do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej barszcz Sosnowskiego spotkać można wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.

Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2 m. Grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych. Wyglądem przypomina koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne, przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po bezpośrednim kontakcie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Obecnie roślina ta jest powszechnie zwalczana, co jest dość trudnym zadaniem. Barszcz Sosnowskiego rozmnaża się bowiem w tempie błyskawicznym – z jednego hektara jego uprawy można pozyskać tyle nasion, ile trzeba do obsiania nawet kolejnych 200 hektarów.

Miejsce występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce możesz sprawdzić w bazie online (www.barszcz.edu.pl), która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Z kolei w przypadku, gdy zauważysz barszcz Sosnowskiego.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.