- Reklama -

- Reklama -

Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej – część II wznowiona

Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej – część II została wznowiona przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz GRH im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”. Publikacja jest dostępna za darmo w GOK w Biłgoraju. Mapa ma na celu upamiętnienie oraz popularyzację dziejów II wojny światowej na terenie lasów józefowskich i okolicach przyległych.

- Reklama -

Wydanie II mapy zostało uzupełnione i poprawione. Na mapie zostały zaznaczone m.in. miejsca placówek partyzanckich, bitew i potyczek, akcji dywersyjnych, pacyfikacji, zniszczonych osad, a także miejsca pamięci narodowej. W publikacji podjęto także próbę odtworzenia trasy przemarszu zgrupowania AK i BCh w czasie akcji Sturmwind II w czerwcu 1944 r. z ziemianki „Wira” pod Osuchy.

Wydanie to zostało poprawione i uzupełnione o kolejne miejsca, m.in. barak w lesie Salanowy pod Brzezinami – siedziba I turnusu kursu podoficerów, krzyż w miejscu egzekucji 13 chłopów na bagnach w okolicy Osuch, dwie mogiły nieznanych partyzantów, Żydowski Pagór, miejsce zniszczenia transportera niemieckiego oraz trasę Partyzanckiej Drogi Krzyżowej w Osuchach. Na mapie dodano także współrzędne lokacji, co będzie istotnym ułatwieniem odnalezienia tych miejsc w terenie. Na odwrocie mapy dodano teksty opisujące dodane miejsca, tj. Barak pod Brzezinami, egzekucję chłopów pod Osuchami oraz Żydowski Pagór.

urząd MArszałkowski projekt

Wydanie II Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej – część II zostało dofinansowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” oraz przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.