- Reklama -

- Reklama -

Partyzancka Droga Krzyżowa w Osuchach

16 czerwca 2019 roku o godz. 15:00 odbyło się uroczyste poświęcenie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej Stefana Kardynała Wyszyńskiego, powstałej w 75. rocznicę bitwy pod Osuchami.

Po powitaniu na cmentarzu partyzanckim Teresa Kozaczuk – córka uczestnika bitwy poprosiła proboszcza parafii Łukowa Ks. Waldemara Kostrubca o dokonanie poświęcenia Drogi Krzyżowej z intencją, że to nabożeństwo będzie odprawiane w latach następnych, w sobotę przed uroczystościami rocznicowymi bitwy.

Rozważania przygotowane przez Marię Działo były relacjami z najbardziej dramatycznych momentów bitwy i dostosowane do kolejnych stacji, które upamiętniały poszczególne oddziały żołnierzy AK i BCh. Odczytali je panowie: Mariusz Hyz i Kamil Mach.

- Reklama -

Mieszkańcy gminy Łukowa i przybyli goście przeszli „po krwawych śladach partyzantów”, począwszy od cmentarza w kierunku Krzywej Górki, na której znajduje się krzyż i pomnik postawiony jeszcze przez środowisko AK na początku lat 80 – tych XX w. Modlitewnej zadumie towarzyszyły śpiewy Zespołu „Lucus” i Chóru Męskiego „Opoka”. Członkowie GRH zaciągali warty przy kolejnych krzyżach. Obecne były władze gminne, kombatancki poczet sztandarowy i fundatorzy: Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip.

Droga Krzyżowa powstała jako wotum za obecność i modlitwę Ks. Prymasa Wyszyńskiego w maju 1947 roku, ale też uświęciła najbardziej obfite w cierpienie i śmierć miejsca przerwania linii okrążenia. Przedsięwzięcie wymagało bardzo dużego wysiłku, zwłaszcza ze strony dyrektor i pracowników GOK w Łukowej. Ogromną pomocą służyli leśnicy Nadleśnictwa Józefów z Nadleśniczym Stanisławem Nawrockim na czele oraz osoby prywatne.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.