- Reklama -

Parownice przemysłowe – naturalne i skuteczne czyszczenie parowe

Tradycyjne metody czyszczenia w zakładach przemysłowych raczej się nie sprawdzają. Problem wynika ze skali zabrudzeń i to często naprawdę trudnych do usunięcia. Dlatego potrzeba nowoczesnego podejścia, a najlepszym rozwiązaniem okazują się niezwykle wydajne parownice przemysłowe. Dzięki tym urządzeniom łatwo sobie poradzić z dokładnym wyczyszczeniem linii produkcyjnych, przenośników taśmowych czy posadzek.

W materiale została zaprezentowana myjka parowa przemysłowa Steam Box Industrial.

Efektywne usuwanie zabrudzeń w zakładach przemysłowych

W klasycznych maszynach czyszczących wykorzystuje się metodę piaskowania, sodowania albo czyszczenie suchym lodem. Jednak nie w każdej sytuacji takie urządzenia dobrze sobie radzą z doprowadzeniem mocno zabrudzonych powierzchni do pełnego porządku. Warto sobie zdać sprawę, że w warunkach przemysłowych problem dotyczy zwłaszcza uporczywych tłustych plam po olejach czy smarach. W wielu przypadkach występuje też silne zapylenie. Z kolei w przemyśle spożywczym działanie linii produkcyjnej blokują niekiedy różne pozostałości, a ponadto pojawia się kwestia skutecznej dezynfekcji.

 

Podobnie jest w przemyśle farmaceutycznym.

Zaawansowane technologicznie parownice przemysłowe wykorzystują moc gorącej i suchej pary. Zapewniają tym samym ciągłość pracy, bez długich przerw na czyszczenie maszyn. To ważne, ponieważ przerwy produkcyjne oznaczają konkretne straty finansowe. Te wydajne urządzenia parowe wyróżnia duża precyzja mycia, co gwarantuje długą żywotność czyszczonym maszynom przemysłowym. Para pozwala również na dokładne zdezynfekowanie powierzchni, co stanowi dodatkowy walor.

Specyfika parownic przemysłowych

Myjki parowe przemysłowe swoim charakterem działania w zasadzie nie różnią się od myjek profesjonalnych czy do użytku domowego. Jednak mają zdecydowanie lepsze parametry użytkowe i większą moc – dotyczy to zwłaszcza wyższego ciśnienia roboczego, większego wydatku i wyższej temperatury wytworzonej pary. To właśnie sprawia, że automatycznie intensyfikuje się ich siła czyszcząca. Parownice przemysłowe wyróżniają większe gabaryty, a także bardzo solidna obudowa ze stali nierdzewnej. To ważne, ponieważ w zakładach przemysłowych urządzenia czyszczące bardziej narażone są na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne.

Doskonała skuteczność urządzeń do czyszczenia przemysłowego wynika zatem z ich ogromnej mocy sięgającej 40 kW oraz wyjątkowo dużego wydatku pary, który osiąga nawet 1 kg/h. Zwracają też uwagę wysokie wartości ciśnienia roboczego parownic przemysłowych. W ofercie rynkowej dostępne są modele 8 bar i 10 bar. W związku z tym nie ma żadnego problemu z szybkim i całkowitym rozbiciem cząsteczek brudu. Łatwo także dotrzeć do najmniejszych zakamarków i dlatego czyszczenie za pomocą myjek parowych przemysłowych okazuje się tak efektywne.

Tam, gdzie nie radzą sobie tradycyjne maszyny czyszczące, to należy zastosować parownice do zastosowań przemysłowych. Urządzenia tej klasy umożliwiają ponadto zastosowanie detergentu oraz natrysku gorącej wody w sytuacjach, kiedy sama para mogłaby nie wystarczyć. Automatyczny system uzupełniania wody usprawnia proces mycia, a przede wszystkim pozwala na pracę ciągłą bez konieczności robienia przerw.

Warto też dodać, że wodę można podgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza. Dzięki temu bez trudu zapewnia się wysoki poziom higieny wyczyszczonym miejscom, ponieważ w takiej temperaturze giną wszelkie szkodliwe drobnoustroje. Usunięty jest zatem brud, a cała powierzchnia jednocześnie zostaje dobrze zdezynfekowana.

Wszechstronne zastosowanie parownic przemysłowych

- Reklama -

Para to niezwykle skuteczny środek czyszczący. Należy podkreślić specyficzne jej właściwości. Mianowicie, para jest sucha. Niska wilgotność pary wynika z faktu zawartości wody na poziomie zaledwie 3-5%. Dzięki temu można w pełni bezpiecznie czyścić pomieszczenia bez systemu odprowadzania ścieków oraz powierzchnie wyjątkowo wrażliwe na działanie wilgoci.

Parownice przemysłowe nadają się zatem do efektywnego usuwania zabrudzeń z:

  • silników,
  • elektrycznych tablic rozdzielczych i sterujących,
  • pieców piekarniczych,
  • obrabiarek CNC,
  • noży krajalniczych,
  • maszyn w zakładach masarskich,
  • linii produkcyjnych,
  • lameli wentylatorów,
  • także posadzek zabrudzonych tłustymi plamami z oleju czy smaru.

Te wysokowydajne maszyny sprawdzą się w miejscach, gdzie potrzeba urządzeń o najwyższej mocy czyszczenia.

Zasada działania parownic przemysłowych

Poszczególne modele mogą się nieco różnić pomiędzy sobą detalami. Jednak w każdym urządzeniu można wyróżnić dwa charakterystyczne elementy. Pierwszym z nich jest bojler, czyli pojemnik na wodę. Drugi kluczowy element to moduł parowy. Włączenie urządzenia powoduje podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, a dzięki modułowi parowemu następuje jej przekształcenie w gorącą i suchą parę. Następnie poprzez dyszę para zostaje wyprowadzona na zewnątrz. W tym aspekcie kluczowa jest moc ciśnienia roboczego. Warto podkreślić, że operator ma możliwość regulacji siły wyrzutu pary w zależności od konkretnych potrzeb. Para może osiągać prędkość nawet 15 km/h.

Przegląd najlepszych parownic do zastosowań przemysłowych

Ciekawe propozycje urządzeń do czyszczenia przemysłowego za pomocą suchej pary ma w swojej ofercie dystrybutor Multi-Matic.pl

Multipower Steam Box Industrial Tecnovap to model niezwykle wydajny i mocny, wykorzystujący ciśnienie 10 bar.

steam-box-vac-industrial-tecnovap.jpg

Jednocześnie ma bardzo przydatne funkcje jak możliwość dodania detergentu, automatycznego uzupełniania wody czy też automatycznej informacji o konieczności usunięcia kamienia ze zbiornika wody.

Interesująco też prezentuje się myjka parowa przemysłowa Evo 304 DET z wyrzutem pary o ciśnieniu 8 bar oraz wieloma dodatkowymi funkcjami. Jej ogromną zaletą okazuje się także łatwość obsługi wynikająca przede wszystkim ze stosunkowo niewielkich gabarytów jak na maszynę do czyszczenia przemysłowego. Podobne zalety ma model parownicy przemysłowej Steam Box Mini Tecnovap, która zapewnia możliwość korzystania zarówno ze zbiornika na wodę, jak i podłączenia urządzenia do bieżącej wody w celu automatycznego uzupełniania w trakcie pracy.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.