- Reklama -

- Reklama -

Pamiętajcie o „Jarmarku Sitarskim”. To też w niedzielę

Rękodzieło ludowe, tradycyjne regionalne potrawy, koncerty i biegi. To niemal przez całą niedzielę w Biłgoraju, na "Jarmarku Sitarskim". Potrwa od godziny 12:00, aż do późnej nocy, na terenach tuż obok Biłgorajskiego Centrum Kultury.

- Reklama -

Tradycje sitarskie nieodłącznie są związane z Biłgorajem.Data powstania cechu sitarskiego nie jest dokładnie znana, ale historycy i regionaliści zakładają, że było obecne w Biłgoraju od pierwszej połowy XVII wieku

Pierwsza wzmianka o cechu sitarskim została odnaleziona w dokumencie Jana III Sobieskiego z 1693 roku, potwierdzającym przywileje cechu sitarskiego. Rzemiosło to stało się najbardziej rozwiniętym w Biłgoraju i dostarczało pracy mieszkańcom. W XVIII wieku sita biłgorajskie docierały do miast, tak okolicznych, jak i dalszych ośrodków, a także za granicę: do Szwecji, Niemiec, Węgier, Mołdawii, Turcji, Persji. Liczne wojny z wojskami kozacko-tatarskimi sprawiły, że miasto było wielokrotnie rabowane i palone. Po większych pożarach miasto musiało być odbudowywane od podstaw, gdyż większość budynków była drewniana. Pożar z 1788 roku strawił znaczną część miasta wraz z zabudowaniami jurydyki plebańskiej – czytamy w materiałach Teatru NN w Lublinie.

toyota Yaris

Pomnik sitarza – podobno jedyny taki na świecie stoi przed Biłgorajskim Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 116. Został wykuty w wapieniu przez miejscowego artystę Dariusza Harkota.

Dziś o tradycjach sitarskich przypomina choćby jarmark.

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.