- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętają o walczących

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Biłgoraju radni oddali hołd walczącej ludności powiatu biłgorajskiego na Śląsku.

- Reklama -

24 maja radni uczcili 100. rocznicę III powstania śląskiego oraz pamięć zaangażowania ludności powiatu biłgorajskiego w pomoc walczącemu przed około wiekiem Górnemu Śląskowi.

– Autor petycji kontaktował się ze mną. Pewne materiały, które pokazują wkład naszego powiatu dotarły do mnie. Patriotyzm mieszkańców był wielki. W powszechnym obiegu były cegiełki na rzecz powstania śląskiego. Oprócz zbiórki finansowej mocno działał w Biłgoraju powiatowy komitet obrony narodowej. To był najmocniejszy komitet ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Poszczególne gminy miały przekazać dary w formie zboża i kaszy, i te gminy to robiły. Pomoc była świadczona wiele razy – mówił Marian Kurzyna, przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju.

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że rok 2021 został ustanowiony przez władze państwowe Rzeczypospolitej Polskiej jako Rok Powstań Śląskich. W bieżącym roku obchodzona jest także setna rocznica III powstania śląskiego. Rok 1921 okazał się bardzo ważny w kontekście rozstrzygnięć dotyczących granicy południowo-zachodniej ówczesnej II Rzeczypospolitej. 20 marca tego roku z mocy Traktatu Wersalskiego odbył się, po przygotowaniach trwających kilkanaście miesięcy, plebiscyt na Górnym Śląsku. Za przyłączeniem regionu do Polski opowiedziało się 40,3% głosujących, za pozostaniem w granicach Niemiec – 59,4%. Podjęta przez Francję, Wielką Brytanię i Włochy próba przełożenia jego wyników na rozstrzygnięcia terytorialne była przez stronę polską oceniona negatywnie i dlatego z 2 na 3 maja 1921 roku ludność polska Górnego Śląska zdecydowała się na wywołanie III powstania śląskiego, które było zbrojną demonstracją woli przyłączenia regionu do Polski. Powstanie trwało do 5 lipca 1921 roku i przewodził mu Wojciech Korfanty. Rzeczypospolita wspierała Górny Śląsk w walce. Dotyczyło to także Lubelszczyzny, dla mieszkańców której przynależność Górnego Śląska do Rzeczypospolitej była bardzo istotna. Gromadzono tu m.in. środki pomocowe, w tym żywność, odzież, leki, środki opatrunkowe czy pieniądze. Na terenie Lubelszczyzny powstały wówczas liczne „komitety górnośląskie”, które miały zasięg wojewódzki, powiatowy, miejski czy gminny. To pokazuje, że także w naszym regionie duch walki o jedność Polski i włączenie w jej nowe granice terenów, które stanowiły przez wieki jej obszar były żywe i angażowały różne warstwy społeczeństwa. Jak wynika z informacji dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, „niektórzy mieszkańcy naszego regionu, będąc na Śląsku za pracą, włączyli się w te wydarzenia, m.in. Józef Pieczonka z Lipin Dolnych, którego grób znajduje się na cmentarzu wojennym przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju”. – Niech będzie to nasz hołd dla Powstańców za ich przywiązanie do Polski, patriotyzm i walki o granice naszej Ojczyzny – czytamy w stanowisku radnych.

Na terenie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju posadzony został dąb pamięci. W ten sposób powiat biłgorajski uczcił III powstanie śląskie, w setną rocznicę jego wybuchu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.