kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętają o bohaterach

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT odwiedzają i porządkują znajdujące się w województwie lubelskim miejsca pamięci i groby bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Ojczyznę, kombatantów, weteranów wojennych oraz kolegów poległych na misjach.

- Reklama -

Wszystkich Świętych to wyjątkowe święto dla Polaków. Dla żołnierzy WOT to również czas szczególnej pamięci o lokalnych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Na kilka dni przed świętem terytorialsi z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa odwiedzają cmentarze i miejsca pamięci w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Porządkują mogiły, składają kwiaty, zapalają symboliczne znicze i wystawiają posterunki honorowe. Ta piękna tradycja jest patriotycznym obowiązkiem, a także częścią misji żołnierzy WOT polegającą, m.in. na kultywowaniu pamięci o narodowych bohaterach i ich wielkich czynach.

toyota Yaris

Żołnierze 2. LBOT odwiedzili w sumie kilkadziesiąt cmentarzy na lubelskiej mapie miejsc pamięci. Oprócz cmentarzy w głównych miastach, pamiętali również o mogiłach rozsianych po małych miejscowościach i wioskach, gdzie spoczywają lokalni bohaterowie. Szczególnie bliskie terytorialsom są miejsca związane z patronem Lubelskiej Brygady OT – mjr. Hieronimem Dekutowskim ps. „Zapora” oraz patronami poszczególnych batalionów. Wśród nich są wielcy bohaterowie – Żołnierze Wyklęci, jak: kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, por. Robert Domański ps. „Florian”, por. Henryk Lewczuk ps. „Młot” oraz mjr Stanisław Prus ps. „Adam”.

Pamięć o bohaterach walk o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny nie ogranicza się wyłącznie do dnia Wszystkich Świętych. Żołnierze starają się odwiedzać miejsca pamięci z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy święta Wojska Polskiego. Angażują się również w różne akcje odbudowy i renowacji mogił zniszczonych bądź zapomnianych.
Głównym celem akcji „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych za Ojczyznę. Akcja porządkowania miejsc pamięci potwierdza praktyczny wymiar zobowiązań terytorialsów wobec żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej, której chlubne tradycje z dumą dziś kultywują żołnierze WOT. Zapalone przez terytorialsów symboliczne znicze oznaczają, iż pamięć o nich jest wciąż żywa.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

kpt. Damian Stanula 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Zbigniew mówi

    Czytając ten artykuł ogarnął mnie smutek z powodu waszej tak małej znajomości historii…. czyżby II wojnę światową wygrała tylko Armia Krajowa i żołnierze wyklęci…. Każdemu żołnierzowi który oddał życie za ojczyznę należy się wieczna pamięć i każdy z nich jest bohaterem….i nie ważne czy szedł do kraju ze wschodu czy z zachodu, szedł najkrótszą drogą do ojczyzny by była wolna. Tak nie można dzielić ich na kategorie, oni nie bawili się w politykę i nie oni w Jałcie dzielili Europę….oddali swoje życie a dziś wasza gazeta nawet o nich nie wspomni…..to bardzo nieładnie. Trzeba pisać prawdę historyczną a nie polityczną na bieżący użytek….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.