- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętacie jeszcze o tym sporcie? I chcą go odbudować w Biłgoraju

Pamiętacie jeszcze piłę ręczną w Biłgoraju? Dyscyplinę sportu, w której mieliśmy nawet zespół w rozgrywkach ligowych? - Próbujemy odbudować piłkę ręczną w powiecie biłgorajskim. Rodowity biłgorajanin grał przecież nawet w reprezentacji Polski i teraz prowadzi u nas zajęcia - mówi nam Mateusz Trześniowski, trener piłki ręcznej w MKS Biłgoraj.

- Reklama -

Jak ma się piłka ręczna w powiecie biłgorajskim?

Teraz próbujemy odbudować piłkę ręczną w powiecie biłgorajskim. Prowadzimy szkolenie młodzieży przede wszystkim. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy drużynę seniorską w Biłgoraju, ale problemy finansowe i organizacyjne spowodowały, że trzeba było wycofać się z rozgrywek ligowych. Finanse nie pozwoliły, żeby dalej to utrzymać. Na tę chwilę piłkę ręczną trenują w Biłgoraju cztery grupy młodzieżowe. Jedna grupa dziewczęca, dwie drużyny chłopców oraz drużyna juniorów młodszych. I do tego grupy naborowe.

Kto prowadzi zajęcia?

Ja prowadzę zajęcia, zajmuję się też mediami społecznościowymi MKS Biłgoraj. Głównym sprawcą całego zamieszania i piłki ręcznej w Biłgoraju jest pan Janusz Ćwikła. Jest naszym sekretarzem, jest trenerem, jest trenerem kadr wojewódzkich i on ten cały wózek przede wszystkim ciągnie. Jest z nami też pani Joanna Rubin, która też prowadzi zajęcia i jest też wychowawcą klasy sportowej, którą mamy przy szkole w Biłgoraju. Jest też trener Michał Chodara. Czyli piłkarz ręczny urodzony w Biłgoraju, który chyba zrobił największą karierę w tym sporcie, bo w 2005 roku zdobył z Vive Kielce mistrzostwo Polski juniorów. Grał też w Zabrzu, Mielcu i Tarnowie. To jest także były reprezentant Polski w piłce ręcznej.

Kim są ci młodzi ludzie, którzy trenują piłkę ręczną w Biłgoraju? To wyłącznie uczniowie jednej szkoły?

Absolutnie nie. To są po prostu uczniowie z Biłgoraja i okolic. W tej chwili ilu ich jest? Policzmy szybko. Dziewczynek jest blisko 25, chłopców jest prawie trzydziestu. Do tego siedemnastu juniorów, plus grupy naborowe. Około setki osób mamy trenujących piłkę ręczną w Biłgoraju.

- Reklama -

I mamy nawet reprezentanta Polski z Biłgoraja!

To  Michał Chodara, który zaczynał treningi w MKS Biłgoraj. To jest chłopak urodzony w 1986 roku w Biłgoraju. W 2013 roku zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Węgrami, a następnego dnia, zdobył pierwszą bramkę w wygranym meczu ze Słowacją. Był nawet powołany na mistrzostwa świata w Hiszpanii, ale w czasie turnieju zerwał ścięgno Achillesa i to pokrzyżowało jego plany. A z tych obecnych? Jedna dziewczynka skończyła we wrześniu podstawówkę i poszła do SMS w Lublinie.

Nie świta panu w głowie: a może by odbudować i zgłosić drużynę ligową w Biłgoraju?

(…)

Dłuuuuuga rozmowa o odbudowie piłki ręcznej w Biłgoraju i w powiecie, w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazecie Biłgorajskiej. Aktualności sportowe z klubów w powiecie biłgorajskim, wyniki, zdjęcia, rozmowy i zapowiedzi wydarzeń, przez całą dobę znajdziecie tylko tu:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.