- Reklama -

- Reklama -

Pamięci powstańców

3 września 1963 roku na wzgórzu Polak nieopodal Panasówki rozegrała się jedyna zwycięska bitwa powstania styczniowego.

- Reklama -

W niedzielę 5 września w godzinach południowych na wzgórze Polak dotarli uczestnicy gwieździstego rajdu rowerowego. O formule rajdu i starcie pisaliśmy tutaj: Rowerami na wzgórze Polak | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Po odpoczynku i posiłku złożona została wiązanka kwiatów przy pamiątkowym obelisku. – Chcemy przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce 3 września 1863 roku. W czasie naszych uroczystości przypominamy to miejsce i osoby z nim związane, m.in. Marcina Lelewela Borelowskiego oraz Kajetana Ćwieka Cieszkowskiego poległego tutaj na polach Tereszpola, który wspólnie z partyzantami polskimi walczył o odzyskanie niepodległości – mówił Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.

- Reklama -

Prezentację obozowiska powstańczego zorganizowało Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Przy ognisku odbyło się wspólne śpiewanie piosenek turystycznych oraz konkurs turystyczno-historyczny.

Minutą ciszy uczczono również pamięć śp. Stanisławy Dzikoń, która była dobrym duchem rajdu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Organizatorzy rajdu to: PTTK Oddział w Biłgoraju, Gmina Tereszpol oraz Roztoczański Park Narodowy. Głównym sponsorem imprezy jest AMBRA S.A.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.