- Reklama -

- Reklama -

Pamięci powstańców

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe. Objęło ono tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Historycy oceniają, że podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć i potyczek. Siły polskie liczyły w sumie ok. 200 tys. osób.

- Reklama -

23 stycznia, w 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, powstańców i ojców franciszkanów.

urząd MArszałkowski projekt

Po Eucharystii goście i parafianie zgromadzili się przy kamieniu-pomniku, który upamiętnia powstańców i ojców franciszkanów. Tam zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, a dusze świętej pamięci powstańców w modlitwie polecano miłosierdziu Bożemu.

– Myślę, że tym, którzy szli na bój, przyświecały wartości katolickie. Gdyby nie oni, nie powstańcy, być może dzisiaj nie mówilibyśmy w polskim języku, nie modlilibyśmy się w polskim języku. Dzięki powstańcom i ojcom franciszkanom żyjemy dziś w takim kraju – mówiła poseł na Sejm RP Beata Strzałka. 

Następnie w auli franciszkańskiej miała miejsce konferencja. Prelegentami byli: Tomasz Brytan, który mówił o udziale mieszkańców Biłgoraja w powstaniu styczniowym oraz Andrzej Czacharowski i Mariusz Polowy. Omówili oni motyw powstania styczniowego w twórczości Wacława Żmudzkiego. – Wszyscy powstańcy w tym miejscu byli. Gdybyśmy zamknęli oczy i przenieśli się 159 lat wstecz, słyszelibyśmy około 400 mężczyzn śpiewających „Boże coś Polskę” – mówił Tomasz Brytan.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.