- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pamięci „niezłomnych”

W niedzielę 15 sierpnia "Tropem Wilczym" pobiegli również mieszkańcy gminy Turobin. W wydarzeniu wzięło udział 200 osób.

- Reklama -

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Dominika w Turobinie. Po Eucharystii głos zabrał wójt Andrzej Kozina. Podkreślił, że żołnierze wyklęci to żołnierze Armii Krajowej, którzy nie pogodzili się z tym, że w 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych Polska znalazła się pod sowiecką strefą wpływów. – 15 sierpnia obchodzimy bardzo ważne święto, którym jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia obchodzimy również Święto Wojska Polskiego ustanowione w roku 1923. Dziś jest również 101. rocznica Bitwy Warszawskiej zwana Cudem nad Wisłą. Wojsko Polskie pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozgromiło Armię Czerwoną w wyniku czego uchroniło to nie tylko Polskę, ale również całą Europę przed nawałem bolszewizmu. Ze względu na sytuacje związaną z pandemią koronawirusa, przełożono organizację Biegu Tropem Wilczym z 1 marca na dziś, na 15 sierpnia. To wydarzenie pozwala na upowszechnianie pamięci o żołnierzach wyklętych, o żołnierzach podziemia antykomunistycznego – mówił wójt Andrzej Kozina. Dodał, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony decyzją Prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego. – Dziś w wielu miastach, gminach uczestnicy biegu mogą tę pamięć kultywować – mówił Andrzej Kozina.

 

Na mecie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale i drobne upominki, które przekazał samorząd gminy Turobin i Starostowo Powiatowe w Biłgoraju.

- Reklama -

Organizatorem wydarzenia było KGW Przedmieście Szczebrzeszyńskie „Cebulanki”

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.