- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pamięci bohaterskiego majora Chmielewskiego (zdjęcia, film)

To był ważny dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych-Borowinie. Posadzeniem Dębu Pamięci uhonorowano majora Kazimierza Feliksa Chmielewskiego, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Katyniu w 1940r.

- Reklama -

Piątkowa uroczystość to część projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Przed budynkiem szkoły był apel pamięci oraz odsłonięcie tablicy i posadzenie dębu.

Niech posadzony dziś „Dąb Pamięci” poświęcony majorowi Kazimierzowi Feliksowi Chmielewskiemu zawsze przypomina nam wszystkim kim jesteśmy i jak drogo została opłacona nasza wolność – mówiła podczas wydarzenia Lucyna Przytuła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych-Borowina.

Sowieci, wykonując rozkaz Stalina, pragnęli, by miejsca śmierci blisko 22 tys. Polaków, skrytobójczo zamordowanych, nie zostały odkryte, by ich groby były bezimienne, a oni sami – zapomniani. Tak się jednak nie stało. Będziemy dzisiaj przypominać, że tam na nieludzkiej ziemi jednym strzałem w tył głowy zabito wiarę, nadzieję i miłość. Pamięć jednak nie dała się zabić. Nasza obecność na uroczystości uhonorowania majora Chmielewskiego jest tego dowodem – dodała dyrektor. W swym wystąpieniu nawiązała również do rocznicy zamachu na Papieża Polaka oraz przytoczyła jego słowa.

Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy udali się do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie sprawowana była Msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Stanisław Małysz, proboszcz miejscowej parafii, natomiast kazanie wygłosił ks. Waldemar Dudziński, proboszcz parafii w Luchowie (nagranie audio):

- Reklama -

Zwieńczeniem tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia był montaż słowno-muzyczny „Pamięć nie dała się zabić…” w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach Górnych-Borowinie.

Na uroczystość przybyli również: Henryk Kapica – przewodniczący Rady Gminy w Potoku Górnym, Czesława Śniosek i Henryk Wawrzak – radni Rady Gminy w Potoku Górnym, Józef Borowiec – radny Rady Powiatu Biłgorajskiego, Elżbieta Hacia – dyrektor Szkoły Podstawowej w Potoku Górnym, Bożena Kozak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Szyszkowie, Zenon Zielonka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinach Dolnych, Stanisław Domański – z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej w Szyszkowie, Ryszard Łoś – dyrektor GOK w Potoku Górnym, Jolanta Borowiec – sołtys wsi Lipiny Górne – Borowina, Zbigniew Pawelec – sołtys wsi Lipiny Górne – Lewki oraz lokalna społeczność.

 

Galeria zdjęć (102 zdjęcia)

 

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Rodzic mówi

    Jestem dumny ze szkoły mojego dziecka. Szacunek pani dyrektor, brawo nauczyciele, brawo uczniowie. Mistrzostwo w najlepszym wydaniu. Brawo, brawo, brawo! Szkoda ze nie ma tu relacji z występu byliście niesamowici.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.