Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Pamiętać o przeszłości

- Reklama -

 Tragiczną, wojenną historię przypomniał, otwierając uroczystości, burmistrz Józefowa Roman Dziura, a potem wydarzenia z 13 lipca 1942 roku wspominali członkowie rodzin pomordowanych. Do Józefowa przyjechali m.in. reprezentujący józefowskich Żydów Josef Avni z Izraela oraz Efri Pedatsur Kotowski z Anglii z siostrą Dovit Yalovitski z Izraela jako przedstawiciele rodzin żydowskich, przesiedlonych w lutym 1941 roku z Konina i Skulska. Spośród około 1300 Żydów, którzy zostali wtedy przetransportowani do Józefowa, do lipca 1942 roku przeżyło zaledwie około 200. Reszta była systematycznie mordowana przez hitlerowców. Stronę niemiecką reprezentowali dyrektor policji Markus Fiebiger i przedstawiciele Akademii Policyjnej z Hamburga.

Po oficjalnych wystąpieniach modlitwę za pomordowanych poprowadził dziekan Dekanatu Józefów ksiądz Zenon Mrugała, a potomkowie ofiar odprawili Kadish i Izkor. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem kwiaty i wieńce oraz zapalili znicze. Przedstawiciele józefowskiego samorządu złożyli też wieniec od prezydenta Konina Józefa Nowickiego.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Pamięć ofiar mordu sprzed 75 laty uczcili także starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, przedstawiciele parlamentarzystów i wojewody lubelskiego, Państwowego Muzeum na Majdanku, Biłgorajskiego Stowarzyszenia im. Bashevisa Singera, policji z Biłgoraja, Nadleśnictwa Józefów i gminnych jednostek samorządowych. Miejscowe władze, oprócz burmistrza Romana Dziury, reprezentowali jego zastępca Ryszard Ostasz i sekretarz gminy Robert Rabiega oraz radni z wiceprzewodniczącymi rady Teresą Sitarz i Janem Zielonką.

Wśród gości czwartkowej uroczystości byli również Jan i Paweł Pastuszkowie, którzy wykonali pomnik odsłonięty we wrześniu ubiegłego roku, a ufundowany wspólnie przez policję z Hamburga i Gminę Józefów. Widnieje na nim napis: "Pamięci ponad 1500 żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn z Józefowa zamordowanych na tym terenie w dniu 13 lipca 1942 roku przez niemieckich policjantów ze 101. Rezerwowego Batalionu Policyjnego z Hamburga. Z pokorą kłaniamy się ofiarom. Policja z Hamburga 2016 rok".

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.