- Reklama -

- Reklama -

Pamięci ofiar Katynia

- Reklama -

 

10 kwietnia 2018 r. minęła 8. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginął w niej prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i 94 przedstawicieli polskich elit, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, wojskowych i kościelnych oraz załoga samolotu. Polska delegacja leciała wówczas na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

toyota Yaris

13 kwietnia na zaproszenie starosty biłgorajskiego, burmistrza Biłgoraja i środowisk kombatanckich odbyły się uroczystości poświęcone 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju sprawowaną w intencji ofiar Katynia i ich rodzin. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej. Tam okolicznościowy wykład wygłosił dr Adam Balicki. Mówił, że wspominając dwa wydarzenia, mimo iż odległe od siebie w czasie, łączy jedno. W obu śmierć poniosła elita naszego narodu, inteligencja, ludzie, którzy stali na czele naszego narodu, ludzie, którzy stanowili klasę przywódczą. – Samo pojęcie zbrodni katyńskiej jest pojęciem szerszym aniżeli wydarzenia z lasu katyńskiego z wiosny 1940 roku polegające na wymordowaniu polskich jeńców z obozów NKWD. Pod tym pojęciem możemy również rozumieć akcje wysiedlania Polaków z polskich Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego w latach 1939-1941, a następnie 1944-1947 – mówił dr Balicki.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce, a także zapalono znicze, tym samym oddając cześć i hołd pomordowanym oraz ofiarom katastrofy samolotu. Starosta Kazimierz Paterak podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.