- Reklama -

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mieszkańcy gminy Józefów będą wspominać w niedzielę 28 lutego „Żołnierzy Wyklętych”. Miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Miejska Biblioteka Publiczna organizują uroczystość patriotyczną, upamiętniającą 73. rocznicę rozstrzelania członków rodziny Konrada Bartoszewskiego „Wira”.

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uczestnicy obchodów spotkają się o 12.30 w kościele parafialnym, gdzie zostanie odprawiona msza za rodzinę dowódcy oddziału AK i „Żołnierzy Wyklętych” z gminy Józefów. Po eucharystii mieszkańcy, młodzież józefowskich szkół, a także delegacje kombatantów i przedstawiciele lokalnych władz złożą wieńce i zapalą znicze pod pamiątkową tablicą, poświęconą pomordowanym. Niedzielne obchody zakończy otwarcie wystawy „Konrad Bartoszewski „Wir” w józefowskiej książnicy. Znajdzie się na niej kilkanaście plansz, które opracowała Urszula Kozak, związana z Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 21 kwietnia mija 30 rocznica śmierci Konrada Bartoszewskiego, a poświęconą tej postaci ekspozycję będzie można oglądać przez dwa miesiące.

- Reklama -

Według legendy Konrad Bartoszewski obserwował wydarzenia, które rozegrały się 26 lutego 1943 roku w Józefowie, z pobliskich wzgórz. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy jego rodziców Wacława i Janiny oraz siostrę Wienisławą. Bezpośrednim powodem mordu była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim „Selim”, który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca, pseudonim „Korsarz”. Oprócz rozstrzelania rodziny Bartoszewskich hitlerowcy wywieźli do obozu w Zamościu 50 zakładników.

Choć „Wir” był świadkiem tej tragedii, nie zdecydował się na zaatakowanie Niemców, ponieważ nie chciał narazić na śmierć innych mieszkańców Józefowa i partyzantów. W ten sposób poświęcił dla dobra innych swoją rodzinę, stając się symbolem walki i patriotyzmu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony jako święto państwowe w lutym 2011 roku. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Święto jest obchodzone 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w 1951 roku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.