Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Pamięć o przeszłości

- Reklama -

 Głównym powodem powstania tego miejsca pamięci było to, że w Biłgoraju funkcjonowały 3 cmentarze żydowskie. – Dwa z nich zostały kompletnie zniszczone podczas wojny, natomiast trzeci zachował się tylko w części. „Ściana Pamięci” powstaje w hołdzie tym, którzy żyli i umierali w naszym mieście, a na skutek wojny, powojennych niegodziwości oraz innych, trudnych do zdiagnozowania przyczyn, nie mają swojej macewy, a miejsce ich wiecznego spoczynku jest nieznane – informuje Artur Bara. Budowa powstała dzięki składkom osób prywatnych i instytucji. Znaczący wkład pieniężny wnieśli biłgorajscy Żydzi i ich potomkowie. O randze wydarzenia świadczy chociażby to, że swój udział zapowiedziało ponad 50 gości z Izraela, a uroczystość uświetni występ znanej na całym świecie izraelskiej orkiestry „Tel Aviv Soloists Ensemble”pod dyrekcją Baraka Tal.

„Tel Aviv Soloist Ensamble” występowała w najważniejszych światowych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Wiedniu, oraz wielu innych w Szwajcarii, Grecji, Izraelu i na Węgrzech. Współpracowali z takimi sławami jak Andreas Schollem czy Maxim Vengerov, a także pochodzącą z Chełma skrzypaczką – Idą Haendel. Orkiestra zagra dla nas w składzie 15 młodych artystów, którzy indywidualnie zdobywają nagrody w konkursach swoich instrumentów, a wspólnie tworzą profesjonalną orkiestrę, złożoną z najlepszych solistów nowego pokolenia. Wspólnie zaprezentują nową jakość muzyki klasycznej, z werwą, dynamiką i pasją właściwą dla młodych artystów. Towarzyszy im Danielle Akta, określana mianem cudownego dziecka wiolonczeli. Koncerty „Tel Aviv Soloists Ensemble” gromadzą tysiące fanów muzyki klasycznej. Muzycy harakteryzują się nowoczesnym pazurem i młodzieńczą werwą w interpretacji.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 Grupie przewodzi i dyryguje Barak Tal, dyrygent i wizjoner. Wyjątkowo utalentowany mistrz batuty. Współpracował z wieloma międzynarodowymi solistami, takimi jak: Maxim Vengerov, Ida Haendel, Patricia Kopatchinskaja i Ilya Gringolts  Jako dyrygent występował z Israel Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra (Rosja), Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej (Polska), Vaasa City Orchestra (Finlandia), Sinfonietta Cracovia (Polska), Neue Philharmonie Westfalen (Niemcy).

Danielle Akta, nastoletnia wirtuozka występowała przez kilka lat z orkiestrą kameralną z Moskwy. Koncertuje z Israel Philharmonic, Israel Symphony Rishon LeZion, Jerusalem Symphony, Israel Sinfonietta Beer-Szeby, Tel Aviv Soloists Ensemble. Danielle gra na wiolonczeli Enrico Orselli, studenta mistrzowskiej Ettore Soffritti. Ten wyjątkowy instrument zbudowany w Pesaro w latach 1925-1930 został oddany do dyspozycji genialnej Danielle przez dr Moshe Kantor.

Orkiestra zagra 6 września (wtorek) o godzinie 20.00 w sali Biłgorajskiego Centrum Kultury. Wstęp na to unikalne wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówkę należy odebrać w kasie BCK.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.