- Reklama -

Palmy z gminy Księżpol (film)

Niedziela Palmowa to święto rozpoczynające Wielki Tydzień. To właśnie tego dnia idziemy do kościoła z palmami na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nie każdy jednak wie, jak taka palma powstaje.

Niedziela Palmowa rozpoczyna w tradycji chrześcijańskiej Wielki Tydzień. Ten dzień przypada zazwyczaj pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. W tym roku jest to 28 marca. Tego dnia idziemy do kościoła, trzymając w swoich dłoniach tradycyjne palmy na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, jak tworzy się tego typu palmy wielkanocne.

– W naszej rodzinie wiedza o tym, jak robić palmy, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Teraz robię je razem z moją mamą, wcześniej robiła to moja babcia, jeszcze wcześniej prababcia – mówi Halina Piela z Majdanu Starego.

Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych od VII wieku święconych w Niedzielę Palmową, co zapoczątkował Kościół francuski. Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów.

– Niektórzy wierzą, że poświęcone palmy chronią od różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Na przykład w niektórych domach są stawiane w czasie burzy w oknie razem ze świecą gromniczną. Ma to na celu chronić dom przed piorunami – opowiada Halina Piela.

Charakterystyczne typy w Polsce to przede wszystkim:

- Reklama -

  • palma wileńska – z różnych rodzajów traw i drobnych kwiatów, suszonych i barwionych na różne kolory ciasno owiniętych wokół kijka w formie wałeczka, długość od 20 cm do 50-70 cm, spopularyzowana przez Cepelię, popularna szczególnie w dużych miastach;
  • palma kurpiowska – z bibułowych ręcznie wykonywanych kwiatów, przymocowanych do leszczynowego (lub z młodej sosny) pręta oplecionego dodatkowo borówką, jałowcem, bukszpanem; długość od 2 metrów do 10 metrów;
  • palma z południa Polski – kilkunastometrowe pręty wierzbowe, wiklinowe albo leszczynowe przewiązane rytmicznie szpagatem lub rzemieniem; na górze czub ze sztucznych kolorowych kwiatów, bazi, bukszpanu, cisu; doczepione kolorowe wstążki.

– Przygotowania do robienia palm musimy zacząć już rok wcześniej w okresie letnim. To bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy powinniśmy zebrać i przygotować odpowiednie rośliny – mówi mieszkanka Majdanu Starego. – Sama nie używam do robienia palm różnego rodzaju zbóż. Są inne święta, kiedy święcimy zboża i na pewno jednym z nich nie jest Niedziela Palowa – dodaje.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy ewangeliści. Będąc w okolicy Betfage, Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła (w Ewangelii św. Mateusza mowa jest o oślicy i osiołku). Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy.

Jeśli ktoś potrzebuje palmy: 

Halina Piela

606 293 791

~Kuliński Michał

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.