- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Paliły się kominy i nie tylko…

Biłgorajscy strażacy mają pełne ręce roboty. Minęło zaledwie 10 dni od rozpoczęcia 2022 roku, a oni interweniowali już 17 razy. Wielu zdarzeń dałoby się uniknąć, gdyby właściciele budynków odpowiednio zadbali o kominy.

- Reklama -

Od początku stycznia do dziś Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju zanotowała już 8 pożarów, 8 miejscowych zagrożeń oraz 1 fałszywy alarm.

W poniedziałek 3 stycznia wezwani do Tereszpola… 

toyota Yaris

Około godz. 9 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Biłgoraju wpłynęło zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w budynku mieszkalnym w miejscowości Tereszpol Zygmunty. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z OSP stwierdzono, że palą się sadze w przewodzie dymowym budynku jednorodzinnego (budynek murowany pokryty blachą). W górnej części komina widoczne pęknięcia na długości ok. 2 m. Mieszkańcy opuścili budynek i nie potrzebowali udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej. Pożar stwarzał zagrożenie dla budynku mieszkalnego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wygasili piec c.o. Na miejsce działań przybył również zastęp z JRG KP PSP w Biłgoraju, który włączył się do prowadzonych działań. Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia w budynku przewietrzono i sprawdzono miernikiem wielogazowym.

W czwartek na „Trzech Króli”… 

W południe w miejscowości Stare Króle zapaliły się sadze w przewodzie dymowym budynku jednorodzinnego (budynek murowany pokryty blachą). Po dojeździe jednostek straży pożarnej (OSP i KP PSP w Biłgoraju) stwierdzono, że mieszkańcy opuścili budynek przed ich przybyciem i nie potrzebowali udzielania KPP. Pożar stwarzał zagrożenie dla budynku mieszkalnego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wygasili piec c.o. oraz usunęli tlącą się sadzę z przewodu dymowego. Pożar ugaszono, tym razem spłonęły tylko sadze.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Piątek 7 stycznia. Tym razem do gminy Obsza…

Ok. godz. 21 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Biłgoraju wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza budynku mieszkalnego. Zdarzenie miało miejsce w Woli Obszańskiej (gm. Obsza). W akcję zaangażowano 3 zastępy PSP i 3 OSP. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce pożaru stwierdzono, że pali się poddasze w budynku jednorodzinnym (budynek murowany kryty blachą). Zagrożona była pozostała część budynku. Mieszkańcy zdążyli bezpiecznie opuścić budynek. Strażacy przy pomocy podnośnika hydraulicznego dostali się na dach i wykonali dwa otwory w szczycie dachu w celu oddymienia poddasza. Po zlokalizowaniu pożaru tlące się elementy składowane na poddaszu wyrzucano na zewnątrz i przelewano wodą. Pożar ugaszono całkowicie.

W poniedziałek 10 stycznia na ratunek do Bononii…

Po godz. 8 strażacy wezwani zostali do Bononii (gm. Goraj). Powodem był pożar przewodu dymowego w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP i OSP stwierdzono, że w budynku mieszkalnym (drewniany, kryty blachą) palą się sadze w przewodzie kominowym. Zagrożony był budynek mieszkalny. Na szczęście w tym przypadku spłonęły tylko sadze i uległy zniszczeniu drzwiczki rewizyjne na poddaszu.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom należy pamiętać: 

– aby spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały palne), do których palenisko jest przystosowane,

– o systematycznym czyszczeniu przewodów dymowych (piece opalane paliwem stałym) i spalinowych (piece opalane paliwem gazowym).

Strażacy apelują 

do wszystkich właścicieli i użytkowników ogrzewanych budynków, aby przed sezonem grzewczym jak również w trakcie, rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych (dymowego, spalinowego i wentylacyjnego). Sprawdzać należy stan drożności przewodów oraz szczelność całego komina. Gdy nagromadzona jest sadza lub inne zanieczyszczenia, należy je niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić.

Jak postępować w przypadku pożaru przewodu kominowego?

Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru
Oceń sytuację i jeżeli stwierdzisz zagrożenie dla siebie lub innych użytkowników obiektu to:
– zaalarmuj osoby przebywające w twoim otoczeniu (w mieszkaniu/domu),
– wezwij straż pożarną – wybierz numer alarmowy 112, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie przekaż:
– co się pali (np. sadze w kominie)?
– gdzie się pali (adres)?
– czy zagrożeni są ludzie lub potrzebują pomocy?
– oczekuj na przybycie straży pożarnej na zewnątrz / ewentualnie pomóż innym potrzebującym pomocy.

Jeżeli uważasz, że jest bezpiecznie, nie chcesz pomocy straży pożarnej i decydujesz się na samodzielne ugaszenie pożaru sadzy, to można postąpić następująco (zawsze minimum dwie osoby dorosłe):
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego do niepalnego pojemnika, a następnie szczelnie zamknąć piec.
2. Nie gasić wodą pożaru sadzy, gdyż gwałtowne wychłodzenie komina i intensywne parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
3. Obserwuj komin na zewnątrz budynku oraz wewnątrz (niższe części komina) czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień.
4. Jeżeli posiadasz i jesteś w stanie to możesz użyć sita kominowego, które nakłada się na wylot komina co ograniczy intensywność palenia się sadzy, a także zapobiegnie wydostawania z komina palącej się sadzy.

Przy wszystkich tych czynnościach należy zachować szczególną ostrożność bowiem działania te wykonuje się w obrębie gorącego pieca i komina (temp. >100 st. C)

red./ KP PSP w Biłgoraju

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.