- Reklama -

- Reklama -

Płonęły suche trawy

Do pożaru suchych traw doszło w Olchowcu 12 lipca.  – O godzinie 19.18 Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju włączyło syrenę w naszej miejscowości. Zebrani na miejscu strażacy otrzymują informację, że w miejscowości Olchowiec płoną suche trawy. Niezwłocznie zastęp GBA w obsadzie 8 strażaków udaje się na miejsce. Jak się okazało, pożar był bardzo rozległy – relacjonują zdarzenia strażacy z OSP Obsza. Na miejscu pracowali także strażacy z OSP Olchowiec. Po około pół godziny, do pożaru także dojeżdża samochód gaśniczy z JRG Biłgoraj. – Strażacy za pomocą linii szybkiego natarcia oraz tłumnic ugasili pożar. Działania trwały około półtorej godziny. Zastęp powrócił do koszar, uzupełnił zbiornik z wodą oraz przygotował używany sprzęt do użytku – kontynuują. 

- Reklama -

Strażacy przypominają, że za ponad 94 proc. pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Niestety, nie jest to prawda. 

Należy pamiętać, że przy utrzymujących się wysokich temperaturach trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.